prozaschrijver te verbeteren. Evenwel komt B.H. tot de conclusie, dat, zoo Hildebrand verheven is, hij niet hooger komt dan de nok van een gereformeerd bedehuis, terwijl men bij het verhaal van Multatuli van Saïdje's karbouwen en bij de toespraak tot de hoofden van Lebak regel recht de lucht ingaat. En dit is nu juist het bestaan van het jarenlange succes van de Camera, dat men met de personen en hunne handelin gen zich steeds thuis gevoelt op vaderlandschen bodem, waar ook wij ons bewegen en zijn. We gaan niet naar de stratosfeer. Wij blijven bij vader Kegge, bij Pieter Stastok en Adolf van Brammen. Kees de schip persknecht, Gerrit de koetsier en Joris Krastem slaan we gaarne gade in hunne verschillende bedrijven. Keesje, het diakenhuismannetje hoo- ren we nog altijd tot Hildebrand zeggen: 'Als meheer na de regenten gaat, moet meheer maar net doen als of ie van niets weet.' En als Mr. Bruis acht dagen na zijn ervaringen in de stad, die ons nooit genoemd is, aan zijn vrouw heeft verteld van dokter Deluw, diens vrouw en kin deren, weten we eerst goed wat het beteekent zich thuis te gevoelen, toen hij zijn glas wijn, fachingerwater en suiker in één teug leegdronk. 'Toen roerde hij nog eens in zijn groot glas wijn, fachingerwater en suiker en dronk het in een teug uit.' En hiermede beschouw ik het einde van de westzijde van de Kruis straat te hebben bereikt. Kruisstraat 44 Het Hojje van Wouterus van Oorschot (1704-1768) werd in 1769-1770 ge bouwd en was bestemd voor Nederlands Hervormde vrouwen. Dankzij het fraaie gietijzeren hek is de binnenplaats, vroeger beplant met grote bomen, duidelijk vanaf de straat te zien. Samenvatting Van de 21 afzonderlijke panden uit de negentiende eeuw zijn er driemaal twee panden samengetrokken, zodat er 18 overblijven. Daarvan zijn er5 kledingza ken, 2 horeca gelegenheden, 2 reisbureaus, 2 winkels in oosterse artikelen, 1 hypotheekwinkel, 1 makelaar, 1 slagerij, 1 kruidenier annex supermarkt, 1 wijnwinkel, 1 drogist en 1 hofje. Twee van deze bestemmingen hebben een lange historie: het hofje en de slagerij van Broekhof, die ongeveer een eeuw oud is. Van de verdwenen zaken met een lange historie in dit deel van de Kruis straat kan het hotel Funckler (100 jaar) genoemd worden, evenals het hotel De Leeuwerik met ca. 70jaar. JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 118