De Poort van de Hemel Stichters en supporters van het klooster in Heemstede 1455-1581 Inleiding: een monument voor Maria Als er een historische canon van Heemstede zou zijn, zou het 'klooster' er vrijwel zeker een plaats in hebben. Waar nu Hageveld staat, tussen Hout en Spaarne, stichtten twee Haarlemmer priesters in 1455 een leef gemeenschap voor monniken die de regel van de H. Bernardus volg den: cisterciënzers, grijze monniken of ook wel 'bernardieten'. Op een dozijn verspreide stukken na is van het kloosterarchief niets bewaard.1) De stichters zelf zijn ook wat geheimzinnig gebleven. In de schen kingsakten noemden ze zich 'Hugo van Assendelft' en 'Jan Klaasz.' Beide namen kwamen in die tijd in en om Haarlem tamelijk veel voor. Wie waren deze stichters en wat bewoog hen? Nieuw bronnenonder zoek brengt de beantwoording van deze vragen dichterbij. De 'bernardieten te Heemstede' hadden succes. Ze zijn in de loop van de vijftiende eeuw in diverse testamenten van rijke burgers te vin den. Ook toen al was het gewoonte om goede doelen met een legaat te bedenken. In ruil kreeg de gulle gever de garantie dat de monniken voor zijn of haar zielenheil zouden bidden, wat het gevreesde verblijf in het vagevuur aanzienlijk zou bekorten. De naam die het klooster te Heemstede in 1457 van de bisschop van Utrecht kreeg: 'Porta Celi' (He melpoort), kan op het eerste gezicht worden opgevat als een aanspo ring om vrome schenkingen aan deze monniken te doen, zodat de poort van de hemel zich wat vlotter zou openen.2) Op de laatmiddel eeuwse 'zielenheilsmarkt', waar kloosters met hun combinatie van maatschappelijke en spirituele functies een grote rol speelden, moet het belang van zulke wervende namen niet worden onderschat.3) Maar voor insiders was 'Hemelpoort' vooral een eretitel van Maria.4' Daarmee is tevens de spirituele agenda van de Heemsteedse kloosterstichters gekenschetst: de Mariaverering, die zich in de veertiende en vijftiende eeuw had ontwikkeld tot een dominante trend in de geloofspraktijk. KEES KUIKEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 11