woordige nummers 31-33-35). De gevel van dit gebouw, inmiddels afge broken, toonde een sterke stijlovereenkomst met dat van Zijlstraat 29. Zowel de bouwplannen als de voltooide gebouwen worden bespro ken in vakbladen als 'De Bouwwereld', 'Bouwkundig Weekblad', 'Het Bouwbedrijf', 'De Opmerker' en 'Architectura'. Zijn werken, waaronder inmiddels ook landhuizen en andere grote bouwwerken, worden in de nationale en zelfs internationale literatuur vermeld. Het verbaast niet dat iemand die zich zo bezighoudt met het aan zicht van de gebouwde omgeving, met stedenschoon en stadsland schap, lid wordt van de Vereniging Haerlem. Jacob London, die tot aan zijn huwelijk op Grote Markt isrood woont, naast het pand dat nu al negentig jaar de zetel van onze vereniging is, is een consciëntieus lid die duidelijk hart heeft voor de oude stad. Zo pleit hij in de algemene ledenvergadering van 1907 voor het oprichten van een commissie van deskundigen die het stadsgezicht van Haarlem moet bewaken en be schermen. Ook in de ledenvergadering van 1910 dringt hij er op aan dat de Vereniging zich hiervoor sterk maakt.2' Zijn pleidooi staat daarmee aan de wieg van de uiteindelijk in 1928 opgerichte schoonheidcommis sie. Raadhuizen, theaters, landhuizen Prijswinnende architecten worden vaak veel gevraagd, en dat gebeurt ook met Jacob London (door zijn vrienden Jaap genoemd), zoals zijn staat van dienst laat zien. In het begin maakte hij vooral ontwerpen voor Haarlemse winkel panden en bedrijven zoals Zijlstraat 25 en 29 en de pui van het nog al tijd bestaande huis De Gulden Druyf in de Koningstraat 3, maar ook wordt hij steeds meer gevraagd voor monumentale bouw, zoals land huizen en villa's, stedelijke herenhuizen, raadhuizen en schouwbur gen. Voorbeelden van grote huizen zijn het bekroonde dubbele land huis aan de Heythuizenweg en het huis Hildebrand aan de Fonteinlaan. Hij ontwerpt een verbouwingsplan voor de (oude) schouwburg aan de Jansweg in Haarlem, maar dit ontwerp wordt afge wezen; de schouwburg zou in 1914 worden afgebroken. In 1909 wordt de bouw van de consistoriekamer van de Evangelisch-Lutherse kerk in de Witte Herenstraat voltooid; een statige vergaderruimte. Hij neemt ook opdrachten in de utiliteitsbouw aan, bijvoorbeeld voor een pand van de Eerste Haarlemsche Rijtuig-Maatschappij aan JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 128