villa's en herenhuizen in Heemstede, Aerdenhout, Bentveld, Zand- voort, Lisse, Noordwijk, Velp, Arnhem, en aan het Museumplein 13-15 in Amsterdam. Dat laatste is bijzonder: de bouwmeesters die objecten aan dit prestigieuze plein bouwen, zijn zonder uitzondering architec ten van grote naam. Dat London voor een project op die locatie wordt gevraagd, toont zijn statuur. Maar hij tekent even rap voor verbouwin gen en uitbreidingen. Daarbij gaat het soms om projecten van beperk te omvang, zoals een aanbouw met keuken, bijkeuken en bergruimte voor een vrij nieuw herenhuis aan de Herenweg 135 te Heemstede, en het ontwerp voor een nieuw trappenhuis in een bestaande villa in Aer denhout. Huwelijk en verhuizing Op 17 oktober 1912 trouwt Jacob London op 40-jarige leeftijd met de 29- jarige Marie Elizabeth Brouha uit Heemstede. Op diezelfde datum wordt hij uitgeschreven uit Haarlem. Het Doopsgezinde paar verhuist naar Hilversum, waar London dan al druk bezig is, zo blijkt uit een aanbevelingsbrief die hij schrijft ten behoeve van zijn achterneef. Deze Reijer London heeft gedurende anderhalf jaar voor hem gewerkt als 2de opzichter/tekenaar te Arnhem, en wel aan de gebouwen van Ge meentelijke Begraafplaats Heiderust te Rheden en aan een 'heeren landhuis' te Arnhem.4) Rond 1912 komt aan de Soestdijkerstraatweg 90, villa Zonnenhof tot stand. Deze monumentale villa in neobarokstijl wordt de eerste jaren door London zelf bewoond. Het is het eerste huis dat hij voor eigen be woning heeft gebouwd; aan de veelheid van versieringen is te zien dat hij hier zijn eigen smaak heeft gevolgd.5) Later wordt het de ambtswo ning van burgemeester Van Hellenberg Hubar. London woont dan even verderop aan diezelfde weg, waar hij in 1921 op nummer 110-112 voor zichzelf en zijn vrouw (het echtpaar heeft geen kinderen) villa Middlesex heeft gebouwd. In Hilversum heeft hij grond aangekocht waarop hij niet alleen voor zichzelf maar ook voor anderen villa's bouwt. Hij streeft ernaar zijn werkterrein uit te breiden in de richting van projectontwikkeling. Maar daarnaast blijft hij in opdracht bouwen. In Bussum bouwt hij villa Oud Cruysbergen aan de Franse Kampweg, naast de kolonie 'Wal den' van Frederik van Eeden. In zijn woonplaats Hilversum bouwt hij de villa's 's-Grave(n)hoek (1912) aan de 's-Gravelandseweg 48 en villa LENY WIJNANDS-VAN DER LEIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 131