De laatste jaren van Kees Verwey Inleiding In 1977 was Kees Verwey 77 jaar oud. Was hij op dat moment overleden, dan zouden we hem in herinnering houden als een verdienstelijk schil der, met soms goed getroffen portretten en een zeldzaam goed gevoel voor aquarel. Maar in een tentoonstelling in 1978 in het Stedelijk Mu seum Amsterdam toonde hij een aantal groot formaat atelierstukken. De toenmalige directeur van het Stedelijk, Edy de Wilde, typeerde deze stukken als volgt: 'De reeks ateliers die wij tonen, alle ontstaan in de laatste vier jaar, lijken het hoogtepunt te zijn van zijn werk. Ze zijn spontaan en met groot gevoel voor licht en donker geschilderd, en van een gedurfd formaat.' Daarmee was dit een fase van late bloei. Zelf zei Verwey daarover: 'Bij een oude boom kun je veel jaarringen tellen. Iede re jaarring stelt een zekere fase in mijn ontwikkeling voor, maar bij de laatste jaarring moet je wel beseffen dat al die andere ringen eraan zijn voorafgegaan.' Dit artikel gaat in hoofdzaak over deze laatste periode van Verwey, van ongeveer 1977 tot zijn overlijden in 1995.Het bevat persoonlijke herinneringen aan Kees Verwey en aan de Stichting Kees Verwey. Ik maakte kennis met hem in 1990, hij was toen al gojaar, maar een echte laatbloeier. Periode 1900-1977 Over Kees'jeugd kunnen we kort zijn. Hij was 'lang, bang en een beetje vreemd. Hij stotterde en alle andere kinderen waren hem de baas.' Zijn jongere zuster moest hem in bescherming nemen tegen andere kinde ren. Als jongeman had hij (te) veel voorbeelden en kreeg (te) veel advie zen: 'Er waren zoveel beroemdheden in mijn familie [hij doelt hier op zijn oom Albert Verwey de dichter en zijn oom Hendrik Berlage de ar- PIETERSAAKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 153