tegenover derden 'de chauffeur' noemt. Hij vraagt aan Kees hoelang dit gaat duren en die zegt dan: 'Zolang ik leef ben jij de sigaar.' Maar on danks verzuchtingen als 'Wat is Kees toch een egoïst, wat een loeder', blijft Heijstek hem diensten verlenen. Men vergeeft een groot kunste naar veel. Een aantal belevenissen uit het dagboek van Heijstek kan ik uit per soonlijke waarneming bevestigen: Kees gooit de tv eruit (1985): 'Kees vertelde mij ook, in geuren en kleuren, dat ene Henk de By van de nos en zijn neef Eugene de By bij hem op bezoek kwamen, en dat hij ze de deur had uitgeschopt! Wat was het geval? De heren wilden maar een half uurtje blijven. Daarover was Kees al in een slecht humeur ge komen. Maar toen de neef voorstelde het atelier te bekijken, vond Kees dat een ongepaste nieuwsgierigheid en ontstak zo in woede, dat hij ge zegd zou hebben: "Jullie kunnen gvd opdonderen, met jullie praatjes." Het zoveelste conflict, dat natuurlijk met een sisser is afgelopen.' Kees heeft soms spijt (1985): 'Ik zou een hele litanie kunnen opschrijven van klachten en opmer kingen die Kees onderweg te berde bracht. In feite komt het hierop neer dat hij er een satanisch genoegen in schept mensen op stang te jagen. Het gevolg is dan wel, dat hij 's nachts niet kan slapen, omdat de beledigingen en onaardigheden hem dan toch dwars gaan zitten.' Kees vindt de koffie niet lekker (1988): 'We gebruikten de lunch bij Prof. Van Embden in zijn riante huis aan de Oude Gracht 253 te Delft. Kees kon niet nalaten te roepen dat de kof fie niet te drinken was, wat de oude heer Van Embden wat in verwar ring bracht.' Rotary (1990): '...naar Groenendaal gereden voor een hapje warm eten. Vanaf dat moment ging alles mis. Kees wilde beslist onder de tent op het voor plein zitten, terwijl ik dacht dat hij in de tuin wou zitten. Op het bevel: "achteruit" reed ik de auto tegen een lantaarnpaal. Dit onder het oog van een bruiloftgezelschap dat juist de taart nuttigde en van schrik stopte bij de klap die wij veroorzaakten. Kees en Jeanne Verwey bij de erereceptie t.g.v. Kees' 75ste verjaardag, 1975. (Foto C. de Boer, collectie Noord-Hollands archief) JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 160