testen, vier olieverven en vier aquarellen veilen. Uiteraard onder pro test van Kees. Bij het tekenen van de rekeningen, valt me op dat de nota's van water, gas en elektra van huize The Briars in Santpoort zo hoog zijn. Dit is een huis aan de Vinkenbaan waar Kees zijn jeugd doorbracht. Hij heeft het gedeeltelijk geërfd en later de andere erfgenamen uitgekocht. Hij drinkt er af en toe een kopje thee. 'Hebben jullie de hele zomer de kachel daar aan?', vraag ik de verpleegsters. Nou, nee. 'En staat de kraan soms langdurig open?' Ook niet. Door de meterstanden te gaan opnemen kom ik er achter dat de nota's gebaseerd blijken te zijn op schattingen. In huize Verwey had men alle verzoeken om de meter stand op te nemen in de prullenbak gegooid. Doordat dit jaren heeft geduurd, krijgen wij nu een flink bedrag terug, enkele tienduizenden guldens. Aan het waterleidingsbedrijf schrijf ik: 'Kees gebruikt wel water voor zijn aquarellen, maar nu ook weer niet zo veel als U in reke ning brengt.' Soms mogen mevrouw Vollenga en ik de kamer niet in. Er is dan fa milie. Na afloop meldt Verwey dat hij misschien zijn testament wil gaan veranderen. Ik lach hem vrolijk toe en hoor er nooit meer iets van. Soms is hij agressief. Ik verlaat dan onmiddellijk het pand. Ik hoor verhalen over Oosterbaan en Verwey, beide diep in de 80, die ruzie maakten en elkaar stompend op de grond lagen. En niet één keer, maar vaker. Daar ben ik nog tejongvoor. Voorjaar 1995 tref ik huize Verwey in paniek. Kees wordt overreed om naar het ziekenhuis te gaan. Ik ga hem 's avonds in het eg opzoe ken en tref daar Charlotte van Pallandt, die hem eten voert uit een pan netje. Kees heeft haar laten roepen met de mededeling dat hij het eten niet lekker vindt. Bij mijn binnenkomst roept hij luide dat hij naar huis wil. Een paar dagen later mag dat, maar niet voor lang. Kees overlijdt, afwikkeling nalatenschap Op 23 juli 1995 overlijdt Kees Verwey. Voor veel kranten is het openings- nieuws; zelfs Time Magazine bericht erover. Ik ben op dat moment in Italië. Als ik gebeld word blijkt de begrafenis de volgende dag al te zijn en dat haal ik niet. Een aantal zaken zijn gelukkig met voortvarendheid aangepakt. Derk Snoep stijgt in die dagen boven zichzelf uit en treedt kordaat op. Hij ontruimt de Vleeshal en laat daar een plastic tent plaat sen. Hij huurt vrachtauto's en laat alle kunstwerken uit het huis van PIETER SAAKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 171