zijn veel gevelstenen zorgvuldig schoongemaakt omdat men liever de kleur van het 'eerlijke' materiaal zelf zag. De huidige nieuwe kleurstelling is grotendeels gebaseerd op de ter plaatse aangetroffen kleuren. Uit het onderzoek bleek dat de zand- steenkleur meerdere malen op de steen was aangebracht. Ook blauw en grijs kwamen als achtergrondkleur tevoorschijn. Gekozen is voor de zandsteenkleur omdat het kleurcontrast met de voorstelling dan opti maal is en deze op grote afstand goed zichtbaar is. Onder de zwarte kleur van de muilezels kwam een bruinrode kleur te voorschijn. Ook deze is aangehouden. Op de muilezels is de verf nu in doorschijnende laagjes aangebracht, waardoor de kleur van elk laagje door de boven laag heen schijnt en de huid van de dieren natuurlijker doet lijken. Deze techniek is een historische wijze van schilderen. Olga van den Klooster is geen voorstander van het schilderen met dekkende verf omdat de figuren daardoor 'plat' worden en op 'uitgeknipte stukken karton' lijken. Zij mengt de verf zelf zodat elke gewenste kleur verkre gen kan worden. De draagkoets heeft meerdere kleurstellingen gehad. Omdat de decoraties op de draagbaar niet meer afzonderlijk kunnen worden blootgelegd is de laatste aangehouden: een guirlande of slin gerend lofwerk. De gevelsteen zal in de loop der jaren vervuilen, waardoor het reliëf beter zichtbaar zal worden. Het geheel wordt dan levendiger. Niet alle verflagen zijn verwijderd. Daar waar ze goed vastzitten zijn ze behou den. Zo kan de volgende kleuronderzoeker er ook nog profijt van heb ben. Groot Heiligland 62 - Poortje Latijnse school Aan de noordzijde van de binnenplaats van het Frans Hals Museum be vindt zich de in 1864 op deze plaats ingemetselde poort, die voorheen de toegang vormde tot Haarlems eerste Latijnse school op het Prinsen hof. De fraaie poort, waarschijnlijk al daterend uit 1496, werd in 1578 in het front van het oude Cellebroedersklooster nabij de Jacobijnestraat geplaatst. De poort heeft twee Ionische pilaren met een gebroken fron ton. In de cartoucheachtige omlijsting is het oude Haarlemse wapen aangebracht, met daaronder een tekst, gebeiteld in een op de archi- traaflijst rustend fries. Deze is ten dele in het Grieks en ten dele in het Latijn gesteld. Het Latijnse deel luidt als volgt: Curia, templa, scholae JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 192