Restauratie Spaarne n Stadsherstel Amsterdam is niet meer het typische Amsterdamse restauratiebedrijf dat alleen daar in de binnenstad panden van de on dergang redt. Met de uitbreiding van het werkgebied is ook Haarlem in het vizier gekomen. Sinds februari 2008 is hard gewerkt aan het Spaarne om een groot pand een nieuwe bestemming te geven. In dit voormalige brouwhuis is onder leiding van Kentie en Partners Architekten zes woningen en een bedrijfsruimte gerealiseerd. Er is een nieuwe fundering onder het pand gemaakt en de constructie is op veel plaatsen verbeterd. Het Spaarne was in de middeleeuwen een belangrijke locatie voor de vestiging van bierbrouwerijen. Ook op de plek van het huidige Spaarne 11 was zo'n bedrijf gevestigd. De eerste bebouwing op deze kavel da teert waarschijnlijk uit de 14e eeuw. Het brouwerijcomplex bestond uit een woonhuis aan het Spaarne, met daarnaast een poortje naar de achtergelegen bedrijfsgebouwen. Van de brouwerij zijn nog verschil lende bouwsporen in het pand terug te vinden. In 1700 werd de brouwerij gekocht door Jan de Beer. Na diens overlij den liet zijn zoon Cornelis in 1744 een gedeelte van het complex ver bouwen tot modern woonhuis in Lodewijk xiv stijl, waarbij de gevel werd verbreed en het naastgelegen poortje verdween. Boven de deur is nog houtsnijwerk te zien van een beer die bedreigd wordt door een adder, die de nieuwe eigenaar heeft laten aanbrengen. De Stichting Ge veltekens Vereniging Haerlem heeft een foto gestuurd naar Stadsher stel en Rescura waarop te zien is dat de gevelversiering vroeger ge kleurd was. In de 19de eeuw werd het achterliggende terrein verder volgebouwd. Thans bestaat het complex uit het woonhuis aan het Spaarne, een achterhuis - waarschijnlijk uit het eerste kwart van de 19de eeuw - en PETER PRINS EN ALEX BLOMMESTIJN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 227