bij Thijm, waar zij zoveel prachtige vrouwenrollen op haar eigen unie ke wijze tot leven riep. Vanaf het allereerste begin dwong zij bewonde ring af bij haar medespelers, het publiek en ook de krantenkritieken juichten haar toe. Een van de rollen die zij nog tot op hoge leeftijd kon citeren, was Miebetje in 'Freuleken', een stemmig stuk van Herman Roelvinck. Daarover schreef de toneelcriticus van Haarlems Dagblad in 1935: 'Het was gisteren bij Alberdingk Thijm de avond voor mejuf frouw Jeanne Rubeling. Reeds vroeger had deze dilettante zich bij haar vereniging onderscheiden door haar speeltalent. Maar als Miebetje heeft zij ons in 'Freuleken' toch wel bijzonder verrast en een creatie ge geven zoo levendig en pittig, zoo fris en natuurlijk, dat ze wel heel ver boven haar omgeving uitblonk, haar Miebetje was zoo volkomen af, dat ze zelfs in een voorstelling van een goed beroeps ensemble een uit stekend figuur zou hebben gemaakt.' De criticus uit 1935 had het scherp gezien: hij had die avond ontdekt hoe uitzonderlijk het talent van deze jonge vrouw was binnen de wereld van het amateurtoneel en vooral hoe zij daarmee omsprong. Jeanne zelf kon terugkijken op een rijke reeks van indrukwekkende rollen. Eén van de hoogtepunten: zuster Beatrijs in het gelijkname mi rakelspel van Felix Rutten. Een legendarische rol, waarover de criticus H.B. v.d. S. in De Nieuwe Haarlemse Courant ronduit lyrisch schreef: 'En dan werd voorts onze diepste indruk gewekt door het ontroerende spel van zuster Beatrijs, mevrouw Kruijver. Deze Beatrijs was zoo broos tegenover de drang van het innerlijke leven, zoo deerniswekkend in haar zielestrijd, zóó droef in den triomf van het kwaad, dat men in haar het simpele oude verhaal met al zijn bekoorlijkheid weer terug vond.' Maar op hoge leeftijd speelde zij nog de oude grootmoeder, een ont roerende rol in 'Het huis van Bernarda Alba' van Féderico Garcia Lorca. Een bescheiden maar indrukwekkende rol was het, en al direct toen ze opkwam zinderde het door de schouwburg: 'Jeanne Kruijver...Jeanne Kruijver' en spontaan brak verdiend een donderend applaus los. Jeanne Kruijver kende altijd het eerst van iedereen haar teksten. Maar ook die van haar medespelers, zodat zij waar nodig als redder in de nood kon optreden. Toen Jeanne Kruijver-Rubeling 75 jaar lid van Alberdingk Thijm was, werd zij in de Toneelschuur gehuldigd op een speciale bijeen komst. Bij die gelegenheid werd ook het 'Jeanne Kruijver Fonds' inge steld, als afdeling van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Doelstelling is 240 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 242