was deze tak verzwagerd met een voorname familie uit het St.-Pan- crasnetwerk. Een en ander kan wijzen op een migratieketen van Haar lem naar Leiden, waarbij drie families die aanvankelijk min of meer betrokken waren bij Porta Celi in Heemstede één voor één toetraden tot het patricische sponsornetwerk rondom het Pancraskapittel.50) Deze uittocht van sponsors naar Leiden kan voor de broeders in Heem stede op den duur tot kapitaalverlies hebben geleid, al was het maar doordat men liever kanunnik in Leiden werd dan monnik in Porta Celi. Besluit Hierboven is de totale gemeenschap van Porta Celi omstreeks 1500 op 15 tot 20 zielen geschat. De dood van acht monniken tijdens de pestuit- braak van 1508 bracht het voortbestaan ernstig in gevaar.51) Bovendien hadden de kloosters van de Sibculo-groep toch al te kampen met een afnemend aantal roepingen. Onduidelijk is in hoeverre dit kwam door de strenge tucht die in deze 'hervormde' kloosters werd gehandhaafd. In de vijftiende eeuw had deze juist grote aantrekkingskracht op volge lingenvan de Moderne Devotie gehad. In eerste aanleg werd een oplossing binnen de Sibculo-groep ge zocht. Het oog viel op de priorij Galilea bij Monnickendam, die in 1465 was toegetreden. De priors van Warmond en Heemstede en de subpri or van IJsselstein namen er op 28 oktober deel aan de laatste hoogmis in 'oude stijl'. Daarna werden alle Galileanen opnieuw geprofest. Binnen tien jaar groeide Galilea van 33 naar 44 kloosterlingen, maar na 1500 stokten de nieuwe roepingen. Ook de vrome schenkingen voor memoriediensten droogden op. Bovendien namen de lasten toe die op het kloosterbezit drukten, terwijl de inkomsten door de geldont waarding juist daalden.52' In 1518 deed de prior van Porta Celi tot twee maal toe een fusievoorstel aan de prior van Galilea. De broeders wer den uitgenodigd te verhuizen naar het lommerrijke Heemstede, onder de rook van het welvarende en de orde welgezinde Haarlem. Hier waren herten en konijnen in overvloed en de wijn vloeide er nog rijker dan het bier in Monnickendam. De meeste Galileanen hadden wel oren naar deze verlokkingen. De prior van Warmond, supervisor van beide kloosters, weigerde echter zijn toestemming. Ook een handvol monni ken wenste niet te vertrekken. De fusie werd niettemin doorgezet, waarbij het uitgebreide grondbezit van Galilea bij dat van Porta Celi werd gevoegd. Zo werd Heemstede in één klap de rijkste Hollandse in stelling binnen de Sibculo-groep. HAERLEM JAARBOEK 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 26