en soortgelijke kunstenaarsbiografen. Standaardelementen in zulke schilderslevens zoals de opmerking dat de kunstenaar reeds als kind opviel door tekentalent, dat de natuur zelf toch wel de belangrijkste leermeester was, en dat de kunstenaar, ook als mens, (bijna) boven alle kritiek verheven is, kenmerken evenzeer Gerlings' biografie van Lieste.12) Aansluitend volgt hier de complete tekst van dit interessante docu ment, dat op relevante plaatsen voorzien is van verklarende noten door schrijver dezes. De tekst laat zien hoe er in de vroege 19de eeuw over schilderkunst gedacht kon worden: vocabulaire en formulering zijn typerend voor de romantische, hooggestemde opvatting van het kun stenaarschap. De auteur, die zelf niet als kunstenaar te boek staat, geeft er blijk van zich serieus in de vele moeilijkheden en andere aspecten van de toenmalige kunstenaarsopleiding en van de beroepsuitoefe ning te hebben verdiept en ingeleefd. Al met al betreft het een zowel informatief als lezenswaardig levensbericht over een door en door Haarlemse schilder, dat het beslist waard is aan de verborgenheid van de archiefkasten te worden onttrokken. Het levensbericht 'Cornelis Lieste ingeleverd in de aloude Rethorijkkamer de Wijn- gaartranken 1862 door Mr. A. Gerlings Cz afschrift De bewoner van Haarlem vindt zich gelukkig in het bezit van schoo- ne omstreken. Het valt niet te ontkennen dat ook in vele andere oorden van ons Vaderland de natuur zich van hare schoonste zijde doet ken nen en zoodanigen invloed op ons kan uitoefenen, dat de blik des geestes zich verruimt, de aandoeningen van ons hart zich veredelen, en het ware leven zich ontwikkelt; maar ieder natuur tafreel heeft zijne eigenaardigheden en die onzen omtrek heeft door wandeld, zal moeten erkennen, dat er iets aantrekkelijks in gevonden wordt, dat elders niet wordt aangetroffen, en in verschillende tijdperken menigen kunste naar hierheen heeft gelokt, om aan die eenvoudige pracht het vuur te ontleenen, waarmede de beelden zijner fantaisie moesten worden be zield. Er zijn jaren geweest, waarin het getal van hen, die zich hier op de schilderkunst toelegden, vrij aanzienlijk was. Ongeveer vijftien jaren geleden woonden hier nog 25 a 30 schilders en teekenaars, waaronder velen, wier verdiensten toen reeds algemeen erkend waren, of die later JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 46