koek ook Johannes Tavenraat, Andreas Schelfhout, Willem Roelofs, Johannes en Pieter Christ en Fredrik M. Kruseman naar de natuur gestudeerd. Vrijwel alle olieverfschilderijen met landschappelijke taferelen uit de periode van de romantiek (circa 1780-1860) ontstonden, hoogstwaarschijnlijk, in het atelier op basis van in de natuur gemaakte studies. Die studies werden met potlood, krijt en waterverf gemaakt, maar soms ook met olieverf. Natuurstu dies behoorden niet tot het werk waar de schilders op (verkoop)exposities mee naar buiten kwamen. In diverse grotere steden in Nederland werden in deze tijd landelijke tentoon stellingen georganiseerd, waaraan gewoonlijk ook prij zen waren verbonden. De exposities hadden het karakter van de Franse 'salons'. Buitenlandse schil ders konden daarvoor aanvankelijk niet inzenden. Grond of plan: de ruimtelijke delen waarin een landschap in de diepte kan wor den onderscheiden. Maanverlichte landschappen kan men beschouwen als een van de categorieën van 'sublieme landschappen'; tijdens de romantiek wierpen diverse schilders zich op het even aantrekkelijke als huiveringwekkende motief van de nacht, onder wie ook Andreas Schelfhout. De onbetwiste meester op dit gebied werd Jacob Abels (1803-1866). ZieJ. Rademakers,Jacob Abels (1803-1866). Schilder van de nacht, Haarlem 2009. De omstreken van de Gelderse dorpen Oosterbeek en Wolfheze vormden rond het midden van de 19de eeuw het 'epicentrum' van de landschapschilderkunst in Nederland, met figuren als Johannes Bilders, Frederik H. Hendriks en Jacob Cremer. Tientallen schilders streken er neer, onder wie kennelijk ook Lieste. Ook Beek en Ubbergen waren rond deze tij d, vooral iets vroeger, geliefd bij tal van schilders. Dat Lieste ook daar heeft gewerkt, blijkt uit bewaard gebleven schetsbladen met de Ooijpolder en Beek. Zie P. van der Coelen e.a.'Heerlijke na- tuurtooneelen'. Romantische landschapschilders in Beek en Ubbergen, 1810-1860, (exp.cat. Museum Het ValkhofNijmegen 2000, p. 138,196. Dat de Zwitserse bergen een Hollandse schilder wel eens te machtig konden zijn, blijkt ook uit de nagelaten teksten van Gerard Bilders. Zie A. Bilders, Brieven en dagboek (red. J. Kneppelhout), Leiden 1876, p. 61-62. De Franse landschapschilder Claude Lorrain (i6o4/o5?-i682). Over de religieuze beleving of interpretatie van het landschap tijdens de ro mantiek, zie o.a. de inleiding van dit artikel. Vrijwel alle romantische land schapschilders waren kerkelijk (meestal protestants) gevormd. Lieste was van Nederlands-Hervormde huize (nha, Bevolkingsregister 1849, Wijk 1, p. 612 ('Ned. Herv.', vermeld onder 'Godsdienst'). Zie ook Bevolkingsregister i860 e.v., p. 466). ANTOON ERFTEMEIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 59