Naast zijn activiteiten als ondernemer was Krelage lid van de Ge meenteraad, lid van de Kamer van Koophandel en voorzitter van zowat elke vereniging die het bloembollenvak kende. Dergelijke combinaties kwamen wel vaker voor, maar hij was ook nog eens bijzonder actief in de genootschappen en sociëteiten van deftige Haarlemmers, vaak als voorzitter. Zo was hij voorzitter van de Debating Society, voorzitter van de afdeling Haarlem van het Nederlands Toneelverbond, voorzit ter van het Departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen, lid van het muziekgezelschap Kunst en Vermaak, natuur lijk lid van de elitesociëteit Trou moet Blijcken en ook van het Leesmu seum. Je vraagt je af waar hij de tijd vandaan haalde om te lezen. Maar dat deed hij wél. Voor de jaren 1885 en 1886 onderzocht ik wie welke boeken leende. Krelage nam het indrukwekkende aantal van 286 boe ken mee naar huis. Daarmee behoorde Krelage tot de intensiefste le ners van het Leesmuseum, qua aantal geleende boeken alleen overtrof fen door een ongehuwde mejuffrouw, een majoor, een leraar Grieks en Latijn, en de voorzitter H.F. Waller. Dit grote aantal van 286 boeken is des te opvallender, omdat Krelage halverwege de jaren tachtig nog volop bezig was leiding te geven aan zijn omvangrijke bedrijf. Hij zou zich pas in 1895 terugtrekken en de zaak overlaten aan zijn zoon. Geen wonder dat Netscher schreef dat Krelage het vermogen scheen te bezit ten om 'dagen van 36 uren te fabriceeren'. Deze bijzondere man was een bewonderaar van Darwin. Dat is niet zo heel vreemd omdat Krelage als kweker van nieuwe soorten wel haast belangstelling móest hebben voor de zeer lange processen waarbij via 'natural selection' nieuwe soorten ontstonden. Zelf was hij als bollen- kweker natuurlijk vooral doende met 'unnatural selection'. Hij moet Darwin in elk geval ooit persoonlijk ontmoet hebben, want de naam Krelage komt voor op de lijst van sprekers op een Botanical Congress dat in 1866 in Londen werd gehouden, in combinatie met de Interna tional Horticultural Exhibition. Darwin was een van de organisatoren van dit congres. Een tweede aanwijzing voor contact met Darwin is dat Krelage een gesigneerd presentexemplaar kreeg van Darwins On the different farms of flowers on plants of the same species dat van 1877 dateert. Dit boek is voorzien van een handtekening van Darwin zelf, een echte, en niet een die door de assistent van Darwin in zijn opdracht werd ge plaatst. Dit laatste gebeurde nogal vaak. Het boek, dat na Krelages dood terecht kwam in de bibliotheek van de Landbouwuniversiteit Wageningen, is daarom heel bijzonder. JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 70