Winkeliers en bewoners van de Kruisstraat aan het einde van de negentiende eeuw Deel ii: de westzijde In het vorige jaarboek publiceerde ik het eerste deel van de memoires van de si garenwinkelier Arent Broekmeijer, die eindjaren dertig zijn herinneringen aan de Kruisstraat had opgeschreven. Die herinneringen betroffen de laatste decennia van de negentiende eeuw. Omdat de tekst te uitvoerig u>as is in het Jaarboek 2008 alleen de oostzijde gepubliceerd. Nu volgt in dit Jaarboek de westzijde met de even nummers, beginnende bij de hoek van de Nieuwe Gracht en doorlopend tot het Hofje van Oorschot, waarna de Kruisstraat overgaat in de Barteljorisstraat. Evenals vorig jaar heb ik de teksten van Broekmeijer per pand gerang schikt en ze verder zoveel mogelijk letterlijk overgenomen. Na elk door Broek meijer beschreven pand heb ik - in cursieve letter - nadere informatie over de bewoners van het betreffende huis toegevoegd, uiteraard voor zover mij be kend en voor zover een en ander uit oude adresboeken achterhaald kon wor den. Voor personalia over Broekmeijer verwijs ik naar de inleiding van het ar tikel in het vorige Jaarboek. De Kruisstraat is in het afgelopen jaar aantrekkelijker geworden in het kader van het plan 'De rode loper van Haarlem'. De bestrating is verfraaid, de straat is verkeersarm gemaakt, geparkeerde auto's worden geweerd, de trot toirs zijn breder geworden en bieden plaats voor terrasjes en dergelijke. Tussen Kruisstraat g en 10 is in de bestrating door middel van anders gekleurde ste nen en lichtjes de plek aangegeven van de voormalige Kruispoort. Een grote hardsteen met tekst legt aan het publiek uit wat er op deze plek tijdens het beleg door de Spanjaarden is gebeurd. Deze 'krater van 1573' luerd op 26 no vember 20og met een serie enorme knallen, het ontsteken van de kraterlicht jes en een dialoog tussen Kenau Simonsdochter Hasselaer en Wigbolt Ripper- da, in gebruik genomen. Het ziet ernaar uit dat door deze veranderingen de straat een hoogwaardiger winkelstraat zal gaan worden. A.G. van der Steur ARENT BROEKMEI J ER (l860-194l) 73

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 75