rende het orgelspel in de kerk te wandelen, terwijl in het Nederlandsch gedrukt staat dat dit ten strengste verboden is. Men schijnt dus te vree zen, dat de Haarlemmers wel eens opnieuw, zonder ten strengste ver boden te zijn, onder het orgelspel zouden gaan wandelen. En het geschiedde, dat der oude traditie getrouw op het gedenk waardige feest van de zilveren viering van het huwelijk bovengenoemd in de Groote Kerk, de Heer Johs. De Breuk als oprechte Haarlemmer in blijkbaar aangenaam colloquium met een der aanwezigen, zich boven alle orgeltonen verhief. Veel schreef men van verschillende zijden om de pantoffelparade te verbieden; het duurde niettemin lang, voor er afdoende werd ingegre pen. Zelfs was er een grappenmaker, die in een ingezonden stuk er op wees, dat in een vroeger tijdperk de menschen verzocht hadden om bij zeer warm weer in de koele kerk te mogen wandelen, wat werd toege staan. Eerst later bedacht men, dat onder het wandelen ook het orgel zou kunnen spelen. Zoodat, beweerde de inzender, de wandelaars de oudste rechten hadden. Kruisstraat 8 In het adresboek van 1884 wordt hier J. de Goeje als bewoner genoemd. In 1888 werd het pand ingrijpend verbouwd en bij het naastgelegen Hotel Funckler ge trokken. Thans is op de begane grond van dit pand de ingang gemaakt voor de appartementen op de bovenetages van de panden 8 en 10. Kruisstraat 10 Toen ik nog zeer jong was stond hier de Concertzaal, zooals men het gebouw noemde. Dit zullen niet vele Haarlemmers zich kunnen herin neren. Indien er soms iemand van wat ouderen leeftijd dan die van mij in Haarlem woont, die van 'De Concertzaal iets afweet, kan hij mis schien zeggen, welke concerten daar werden gegeven. Van 'Concert zaal' is het 'Hotel' geworden, na algeheele verbouwing natuurlijk en heeft het dan naam gekregen en steeds blijven dragen van den eersten eigenaar Funkier. Het hotel heeft een vermaarde keuken: ik heb zelfs in reisbrieven in de 'Oprechte' den lof ervan zien vermelden. Vele hoogheden en vele vermaarde lieden hebben daar gelogeerd. Napoleon 111 is er een dag geweest, maar na Wilhelmshöhe. De vader van den ex-keizer Wilhelm, die nu onze landgenoot te Doorn is, heb ik er als kroonprins gezien. Ik zag hem afscheid nemen van Funkier, die aan de straatdeur stond. Hij beduidde dezen met gebaren, dat alles zoo JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 84