zonderlijke deur tot toegang, waar nieuwerwetsche snuisterijen voor geld verkrijgbaar zijn. Deze zaak heet 'De Kerkuil'. Nu gaan we, zooals in dit vertellen gebruikelijk is, weer zestig a vijf en zestig jaren naar het verleden ons verplaatsen en thuis gevoelen. Wij zijn in de Kruisstraat en het is ongeveer half een 's middags. Luistert U eens. Men hoort muziek; het is nog ver weg. Reeds kan men even later, de melodie, waarop de woorden voorkomen Wanneer de zwaluw ons verlaat En der bloemen schoon vergaat, onderscheiden. Het klinkt, ook om het onverwachtsche, zeer treffend. Bij die muziek is geen Turksche trom, zijn geen bekkens, noch schel len. Het is de kapel van het 3de regiment huzaren, dat huiswaarts keert. Reeds vroeg in den ochtend zijn de vier escadrons met de muziek te paard voorop, vergezeld van een groote menigte bakkerskarren, sla gers met onafscheidelijke manden, en andere menschen van den weg, die allen een eindje meeliepen, naar het exercitie-terrein in de nabij heid van Zandvoort getrokken. De muziek komt al nader, gaat voorbij de Ridderstraat, buigt om naar de zijde van het Waaigat en stelt zich in de breedte van de Kruisstraat, naast het huis van Tromp op. Niet eens veel menschen brengt het spelen van de muziek bijeen; ook geen auto's met hun getoeter. Haarlem is nog niet eens op dreef om te worden wat het nu is. De kolonel plaatst zich op een afstand tegenover de muziek, om de troep doorheen te laten stappen. Een paar escadrons gaat dan de Ridderstraat in, om de stallen aan de Bakenessergracht en aan de ka zerne te bereiken. Het andere tweetal zet zijn weg voort door het Waai gat, om de stallen aan de Ged. Kraaienhorstergracht binnen te gaan. De muziek van Bernhardt gaf indertijd aangename concerten en wel op Zondag en Woensdag in de muziektent, nabij het sociëteitsgebouw 'Trou moet blijcken' in den Hout. De concerten werden 's avonds gege ven. Het klonk zeer mooi onder de boomen. Men verhaalt zelfs, dat vele Amsterdammers naar Haarlem kwamen om de kapel van Bernhardt te hooren, in die heerlijke omgeving. Kruisstraat 14, hoek Nassaustraat Ook het pand Kruisstraat 14 heeft veel verschillende bedrijven gehuisvest; het werd een aantal jaren ook in twee delen gebruikt. Otto Horsting, later de Wed. Horsting had hier al voor 1884 tot ca. 1910 een winkel in kruideniers-, grut ters- en koloniale waren, onder de naam Fa. Corn. Tromp. Rond 1910 woonde hier de bloemist H. Grootveld, vanaf ca. 1912 tot ca. 1920 J.P.P. Kloppers, siga- JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 90