Tulpen uit Haarlem Over bloemisten, onderzoekers en tulpen Vorig jaar stond er in het jaarboek het artikel 'Darwin en Haarlem. Over vertalers, lezers en tulpen'.1' Onder die lezers ('hij behoorde tot de inten siefste leners van het Leesmuseum') was Jacob Heinrich Krelage, de be kende bloemist uit Haarlem. De tulpen waren de Darwintulpen die hij won en op de markt bracht. Omdat er over Krelage, Darwin en de Darwin- hybriden nog meer interessants te vertellen is, werd dit artikel geschre ven. Tiberius Winkler, de vertaler van het boek van Darwin On the origin of species by means of natural selection dat in 1859 verscheen, was niet de enige Haarlemmer die gegrepen werd door het werk van Darwin. Dat waren ook minstens twee andere Haarlemmers, die later mannen van naam en faam werden. Ik doel op de al eerder genoemde Jacob Krelage en Hugo de Vries. Beide mannen kenden elkaar ook goed omdat ze door familie- en vriend schapsbanden waren verbonden. De relatie tussen Jacob Krelage en Hugo de Vries De familie Fresenius behoorde tot de notabelen van Frankfurt am Main en telde vele kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders, we tenschappers en zakenlieden. Zowel Jacob Krelage als zijn vader trouw den met leden van die familie net als de Haarlemse arts Lucas Egeling (1824-1892). De Egelings kregen twee dochters: Johanna die ongetrouwd bleef en Elisabeth (1855) die in 1879 trouwde met Hugo de Vries, die in 1848 in Haarlem was geboren. Zijn vader (Gerrit) was daar jurist en pro vinciebestuurder. Lucas Egeling was niet alleen een aangetrouwde neef maar ook een vriend van de familie Krelage. Zo was hij erbij toen Jacob's vader Ernst in 1855 plotseling stierf. Hij schreef daarover ontroerende brieven aan Jacob, die toen op handelsreis in Londen was.2' MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 104