De Vries. Als hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam besloot hij er zijn levenswerk van te maken de pangenesis te bewijzen. Hij deed dat onderzoek met de teunisbloem. Uit kruisings- en selectieonderzoek met die en andere planten ontdekte hij spontaan verschijnende nieuwe eigen schappen. De Vries noemde zijn deeltjes 'pangenen' en de veranderingen die zij ondergingen 'mutaties'. Hij ontwikkelde daaruit een nieuwe theo rie voor het ontstaan van soorten: de mutatietheorie. Het bracht hem we reldwijd naam en faam, alhoewel later (al tijdens zijn leven) bleek dat zijn theorie was gebaseerd op verkeerde veronderstellingen. Tot zijn dood op 21 mei 1935 bleef De Vries echter met de teunisbloem bezig. Jacob Krelage en Darwin Jacob Krelage was lid van vele genootschappen en verenigingen, waaron der sinds 1845 van het gezelschap Oefening in Wetenschap, opgericht in Haarlem in 1798. Hij was daarvan werkend lid, hetgeen inhield het hou den van lezingen en het hulp bieden bij lezingen van andere leden. Hij hield in 1855 en 1859 voordrachten over natuurkunde en letterkunde. Op 7 december i860 hield hij een lezing over 'de afwijking der planten' die hij baseerde op het onderzoek en het boek van Darwin.4' De tekst van die le zing is bewaard gebleven. Krelage vergeleek de impact van Darwins boek in de wetenschappelijke wereld met de 'rilling' die Nederland in mei i860 had getroffen na het verschijnen van Multatuli's Max Havelaar. Opval lend aan de lezing is ook dat Krelage al inzicht verschafte in een boek van Darwin over Het variëren der huisdieren en cultuurplanten waarmee Darwin wel in i860 begon, maar dat hij pas in 1868 publiceerde. In de Nederlandse uitgave van dit boek in de serie Darwins Biologische Meesterwerken, uit het Engels vertaald en met aantekeningen voorzien door Hartogh Heijs van Zouteveen, werden ook aantekeningen van Krelage opgenomen die ook de bronnen die Darwin gebruikte besprak. Ook schreef hij, net als Hugo de Vries, in 1889 een aanbeveling voor de serie die zou verschijnen in 60 tot 65 afleveringen tegen 25 cent per aflevering. In het licht van zijn introductie van de Darwintulpen vele jaren later, is het van belang kennis te nemen van wat Krelage in zijn lezing zei over het verlopen van de bloemkleur van gewassen. Zo noemde hij het voorbeeld van hyacinten die in de loop van de jaren verkleurden ('verliepen') van blauw naar wit of van rood naar wit. Ook delen van de bloemen van an dere planten, zoals bijvoorbeeld appelbloesems konden dit verschijnsel vertonen. Hij hechtte aan dit verschijnsel veel waarde: 'Op de eigenschap MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 107