en om daarover verslag uit te brengen. Het was de tweede internationale tuinbouwtentoonstelling in Duitsland (de eerste was in 1865 in Erfurt ge houden), zeer groots van opzet en de eerste poging tot een tentoonstel ling van langere duur (2-14 september) in een parkachtige aanleg. Dat slaagde wonderwel, want vanwege het vele bezoek bleef de tentoonstel ling twee dagen langer open dan gepland. Krelage was niet alleen rege ringsafgevaardigde maar ook jurylid en inzender. Witte schreef voor de minister van Binnenlandse Zaken een verslag van de tentoonstelling: 'De Nederlandsche tuinbouw (heeft) er zich dege lijk.... doen gelden en (is) er allesbehalve roemloos... afgekomen.' Witte knoopte aan de tentoonstelling een reis vast naar botanische tuinen en 'particuliere inrichtingen van dien aard' in Berlijn, Dresden, Göttingen en Erfurt. Tijdens die reis werd hij vergezeld door De Vries.7' Het was niet de eerste keer dat De Vries een tuinbouwtentoonstelling bezocht. Een jaar eerder had hij de bekende (achtste) internationale bloemententoonstel ling in Gent bezocht die met Pasen werd gehouden (29 maart-5 april).8' Ook Krelage was daar. Hij zat namens Nederland in de jury en was inzen der van gewassen, waaronder tulpen en hyacinten. De brief van 11 juli 1868 is de oudste bewaarde brief in een correspon dentie die na de benoeming van De Vries tot buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam in 1878 op gang kwam en tot eind 1899 duurde.9' Al gauw schreef Krelage aan zijn 'waarde neef' en betitelde De Vries hem als 'geachte neef'. De aanleiding tot die correspondentie was een gevreesde zeer besmettelijke ziekte bij hyacinten, het geelsnot. Krelage zocht voor de bestrijding daarvan daarvoor hulp van de weten schap.10' En kreeg die. Darwintulpen Toen de belangstelling voor de Vlaamse tulpen verflauwde werden veel collecties te koop aangeboden. Ook aan Krelage, maar die was aanvanke lijk niet geïnteresseerd. Dat veranderde door een toevallige gebeurtenis. Hij werd gevraagd in te vallen voor een Fransman als een van de voorzit ters en jurylid bij het internationale tuinbouwcongres en de tuinbouw tentoonstelling die op 21 en 22 mei 1885 in Parijs zou worden gehouden. Krelage ging naar Parijs en maakte van die gelegenheid gebruik, om op de terugweg een bezoek aan Rijssel te brengen om de tulpencollectie van J. Lenglart te bekijken. Die bestond uit 'eenkleuren' en 'fijne' late, langste- lige tulpen. Hij werd getroffen door die eenkleuren die 'door haar schit- HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 110