juli dat het niet de handtekening van de zoon van Darwin was. Als die Holland had bezocht was hij zeker langs geweest bij De Vries. Over de overwegingen van Jacob om de nieuwe tulpen de naam Darwin te geven schreef zijn zoon het volgende: 'De overweging dat de Fransche collectie gedurende ongeveer een eeuw door dezelfde familie was ver zorgd, dat stelselmatig door zaailingen het ras verbeterd was en opge voerd tot de bereikte voortreffelijkheid, deed mijn vader besluiten het te wijden aan den grooten onderzoeker op het gebied der erfelijkheidsleer, wijlen Charles Darwin'.12' Per brief van 13 april 1889 verleende Francis Dar win de gevraagde toestemming en schreef dat hij hoopte de tulpen in Pa rijs te kunnen bewonderen.13' Francis doelde in zijn brief op de wereldtentoonstelling die in Parijs werd gehouden. Omdat Krelage voorzitter van de afdeling tuinbouw van de Vereeniging ter Behartiging van de Nederlandsche Belangen bij de Tentoonstelling te Parijs was wist hij te bereiken dat van alle 720 cultivars van Darwintulpen in het najaar van 1888 vier bollen werden geplant in zes perken in het park bij het Trocaderopaleis. Die bloeiden tijdens de eerste tijdelijke tentoonstelling die duurde van 6 tot 11 mei 1889 en Krelage kreeg er een eerste prijs voor en veel publiciteit. Vooral onder Engelse tuinbouwkundigen leverde de naam Darwin tulpen nogal wat discussie op. Algemeen vond men het gebruik van die naam onterecht. Het leidde tot een jarenlange polemiek in de Engelse tuinbouwbladen.14' Jacob zette de fijne tulpen in de markt als Vlaamsche tulpen die zijn zoon Ernst in 1898 de naam gaf van Rembrandttulpen. De Vries en de tuinbouw Door Krelage werd De Vries niet alleen betrokken bij het onderzoek naar ziekten in bloembollen maar ook bij andere activiteiten in de tuinbouw. In 1873 had Krelage samen met anderen de Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde (nmtp) opgericht. Hij werd de eerste voorzitter en zou dat driejaar blijven. Hij bleef actief betrokken doordat hij daarna erelid van het hoofdbestuur werd. Alhoewel de nmtp al sinds 1880 een systeem van keuringen van planten had, voldeed dat niet. Van daar dat Krelage in 1886 een nieuw systeem ontwierp gebaseerd op het systeem dat al sinds jaar en dag in Engeland bij de Royal Horticultural Society in gebruik was. Hij stelde voor drie vaste commissies in te stel len: een voor de keuring van bloemen en planten, een voor de keuring van MAARTEN TIMMER 111

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 113