'Het lachtte mijn toen nog enigszins revolutionaire aard toe om de zaak in velerlei opzicht geheel om te vormen, gedeeltelijk nieuw op te bouwen en op peil te brengen'.17' Vooral op het gebied van het winnen van nieuwe cultivars zorgde hij voor een doorbraak. Hij besloot te werk te gaan zoals De Vries hem had aanbevolen: doelgericht kruisen. Dat was nieuw in de bloembollensector en hij trok daarvoor een speciale medewerker aan: J.F. Ch. Dix (1881-1987). Beide mannen begonnen in maart 1902 met hun werk en hun samenwerking duurde tot 1920. Krelage beschreef later hoe ze te werk gingen: 'Het eerste succes was de leliebloemige tulp Sirene. Het was mij bij het bezoek van dames aan onze kwekerij herhaaldelijk opgevallen hoezeer de gele tulp Tulp retroflexa de aandacht trok. Dit bracht mij op het denkbeeld te trachten meer verscheidenheden van deze vorm met sierlijk omgeslagen petalen te verkrijgen en daartoe werd deze tulp gekruist met verscheidene Darwintulpen, met het gelukkige resultaat, dat reeds terstond Sirene als zaailing voor den dag kwam. Andere ver scheidenheden, zooals Adonis, Alaska, Artemis, Scarlettabreidden de reeks uit, die door andere zaaiers is aangevuld.18' 'Sirene' werd voor het eerst op 29 april 1912 op een keuring van de avb getoond en werd meteen een succes. De eerste bollen verkocht Krelage in 1916 voor vijf gulden per stuk. In de periode dat Dix bij Krelage werkte werden veel nieuwe 'soorten' van allerlei bolgewassen en vaste planten op de markt gebracht.19' Na 1920 verliet Dix het bedrijf omdat Krelage dat, bij gebrek aan een opvolger, wilde afbouwen. Dat gebeurde in de jaren daar na. Krelage bleef tot en met 1931 nieuwe aanwinsten op de keuringen in binnen- en buitenland inzenden. Hij overleed in 1956. 'Apeldoorn' In mei 1892 bezocht De Vries het bedrijf van G. van der Meeuwen Zonen in Haarlem. De reden was dat op het bedrijf Tulipa greigii in bloei stond vanuit het jaar daarvoor uit Turkestan ingevoerde bollen. Een voor die tijd nieuw product, waarvan de eerste bollen rond 1875 door de planten- rechts: De tulp Sirene. Uit: M. Timmer, Bloembollen in Holland, Houten 2009. HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 116