Brieven van een Spaanse kapitein Brieven aan een vriend geschreven van 22 december 1572 tot en met 10 januari 1573 Inleiding Over het beleg van Haarlem, dat van 11 december 1572 tot 13 juli 1573 duur de, is veel geschreven. De lezer kan over een groot aantal Nederlandse teksten over het beleg beschikken zoals brieven, dagverhalen en geschie denissen. Maar ook aan Spaanse zijde is elfamoso sitio de Harlem, het be faamde beleg van Haarlem goed gedocumenteerd. Dit bronnenmateriaal, dat in verschillende edities in gedrukte vorm is uitgegeven, is voor het merendeel alleen in de Spaanse taal te raadplegen. In dit artikel wordt de Nederlandse vertaling aangeboden van zo'n Spaanse tekst die is samengesteld uit brieven die tijdens de eerste weken van het beleg zijn geschreven door een Spaanse kapitein die gelegerd was bij Haarlem. De Spaanse tekst Philips 11 was van 1555 tot aan zijn dood in 1598 koning van Spanje en heer der Nederlanden. Een kenmerk van zijn bestuur was dat hij frequent en nauwkeurig op de hoogte gehouden wilde worden van alles wat er ge beurde in zijn rijk en dus ook in de Nederlanden, een belangrijk, welva rend rijksdeel. Het merendeel van deze handgeschreven correspondentie, opgeslagen in het Algemene Archief van Spanje, is in de 19de eeuw in Ma drid in gedrukte vorm uitgegeven. Dit resulteerde in een publicatie be staande uit 113 delen, getiteld Collectie van Onuitgegeven Documenten voor de Geschiedenis van Spanje (voortaan genoemd 'de Collectie2). De in de Col lectie opgenomen correspondentie bestaat uit brieven, rapporten, ambts berichten en verslagen en vormt daarmee een belangrijke bron voor de bestudering van de Spaanse geschiedenis. Deel 75 van de Collectie bevat drie teksten van de hand van een Spaanse kapitein die deelnam aan het beleg van Haarlem. Deze teksten bestaan in feite uit een aantal fragmenten of paragrafen capitulosvan de brie- 9 BARBARA KOOIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 11