Ere wie ere toekomt Een overzicht van de eerbewijzen die de stad Haarlem aan verdienstelijke inwoners kan toekennen Brand in de Bavo Het ging bijna mis, op 22 mei 1801, met de Grote of Sint Bavo kerk in Haarlem. Hoewel de bliksem wel vaker in de toren van dit hoge gebouw ingeslagen was, dreigde er deze avond groot gevaar. Er brak brand uit en het vuur greep in de houten toren snel om zich heen. Maar door dapper optreden van enkele Haarlemmers werd de stad een ramp bespaard. 'Met groote onversaagdheid snelden enige kloeke stadgenoten ter hul- pe, klommen in den toren en werden daar den brand spoedig meester', zo schrijft Allan in zijn stadsgeschiedenis.1' Het stedelijk bestuur was deze twintig mannen zeer erkentelijk en beloonde ze met een zilveren penning. Op de keerzijde staat de volgende tekst: 'Het bliksem vuur den Tooren ingeslagen Joeg schrik in 't hart der Burgerij Doch geen gevaar kan Deugd of Trouw vertzagen Gevaar zet IJver krachten bij. Kloekmoedigheid ter snelle hulp getoogen Vondt in de Redding steeds haar Loon: Maar dankbaarheid, verrukt door 't edel poogen Schenkt aan Verdienste een Burgerkroon.' Vier van hen kregen ook vijftig gulden, omdat zij zich aan het grootste le vensgevaar hadden blootgesteld en hun kleren door het druipen van ge smolten lood bedorven waren. Het is een voorbeeld van het decoreren en belonen van inwoners van Haarlem voor een bijzondere prestatie. Vooral sinds de vorige eeuw, waarin het takenpakket van de lokale overheid fors is gegroeid, ziet het gemeentebestuur het steeds meer als zijn taak om waardering te tonen voor burgers die zich intensief inzetten voor de maatschappij, dan wel op een andere manier bijzondere verdien sten voor de gemeente hebben. Dat kan variëren van het bezorgen van een JAAP POP 119

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 121