Orde van het Gulden Vlies. Deze wordt nog steeds in Spanje uitgereikt. Orde van de Kousenband (the Garter). geestelijke ridderorden die waren ontstaan in de tijd van de Kruistoch ten. Daar had men wel een bedoeling bij. De vorst verzekerde zich op deze wijze met de door hem tot ridder geslagen onderdanen van een schare trouwe aanhangers. Omgekeerd vond men het een eer om na een mili taire opleiding tot ridder benoemd te worden en de vorst te dienen. Het ridderschap was eigenlijk een beloning bij voorbaat, want de prestaties moesten nog geleverd worden. Hier komt ook een ander element naar vo ren dat (mede) ten grondslag kan liggen aan het toekennen van een on derscheiding, namelijk het verwerven van meerdere eer en glorie voor de vorst zelf. Nog bestaande orden uit die tijd zijn de Orde van het Gulden Vlies (in 1430 door Philips de Goede ingesteld) en de Orde van de Kousenband (in gesteld door koning Edward ui van Engeland in 1348). Koningin Beatrix is zowel onderscheiden in de Orde van het Gulden Vlies van Spanje en is Lady of the Order of the Garter (Kousenband) van Groot-Brittannië. De ridderorden kenden verschillende gradaties. Sommige aanduidin gen daarvan worden nog gebruikt bij het thans bestaande Nederlandse decoratiestelsel, zoals Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw of Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. We spreken ook nog steeds van 'geridderd worden'. In de tijd van de Republiek der Verenigde Nederlanden werden er bij gebrek aan een vorst geen ridderorden uitgereikt. De Staten-Generaal nam de functie van het decoreren van verdienstelijke personen over. jaap pop 121

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 123