In de eerste periode van zijn bestaan werd de penning tweemaal aan ie mand buiten die kring gegeven. Dat gebeurde in 1940, toen mevrouw H.J. Droste-Savrij, President-directrice, de Erepenning kreeg bij het 50-jarig bestaan van de n.v. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken en in 1953, toen de penning aan de firma Joh. Enschedé Zonen werd uitgereikt ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan. Later is de Erepenning ook aan verdienstelijke inwoners toegekend, zoals aan beeldhouwer Mari Andriessen (1977), schilder Kees Verwey (1985), Olympisch kampioen schaatsen Yvonne van Gennip 1988), sport bestuurder Van Riessen (1995) en onderwijsbestuurder Groenevelt (1997). Kees Verwey vond overigens dat hij al vijfjaar eerder in aanmerking had moeten komen voor dit eerbewijs zoals blijkt uit een briefwisseling van hem met burgemeester Jan Reehorst.7' Soms is er haast bij het maken van een erepenning, zoals in 1988, toen Yvonne van Gennip op de Olympische spelen in Calgary drie gouden schaatsmedailles won. Na de eerste besloot de raad al dat zij de Erepen ning verdiende. Maar ze haalde daarna nog twee gouden plakken. De laat ste op de 5000 meter op zondag 28 februari. Op woensdag 2 maart was een huldiging in Haarlem gepland. Dat betekende dat de Eremedaille al wel van haar naam kon worden voorzien, maar dat de verdere inscripties la ter moesten worden aangebracht. Op 2 maart stond de binnenstad op z'n kop. Naar schatting 40.000 Haarlemmers hadden zich op de Grote Markt verzameld om Yvonne toe te juichen. Burgemeester Elizabeth Schmitz reikte haar de Erepenning uit en daarna barstte het feest los, met Yvonne op het balkon van de Gravenzolder. Een unieke gebeurtenis. Omdat het aantal uitgereikte Erepenningen in de jaren tachtig wat was opgelopen besloot het college van b en w in 1995 weer een meer ex clusieve toepassing te geven aan de toekenning ervan. Men wilde ook meer aandacht geven aan de culturele sector in de stad. Dat is gebeurd met o.a. de uitreiking aan cineast Gerrit van Dijk (1998) en schrijver Louis Ferron (2002). Toekenning aan wethouders is sindsdien achterwege ge bleven. De laatste uitreiking van een Erepenning gebeurde op 20 mei 2011 toen de hecht met Haarlem verbonden zanger en troubadour Boudewijn de Groot na een concert in de Philharmonie dit eerbewijs kreeg. Op dit moment (2011) is de Erepenning sinds 1924 38 keer uitgereikt (zie Bijlage 1). JAAP POP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 129