De Erepenning wordt altijd uitgereikt door de burgemeester van Haar lem. Behalve als zij of hij hem zelf krijgt. Zo ontving ik op 29 juni 2006 bij mijn afscheid als burgemeester de Erepenning uit handen van de heren T. Vreugdenhil, nestor van de gemeenteraad en S. Kaatee, voorzitter van de grootste raadsfractie. Het Ereburgerschap Het Ereburgerschap staat minstens op gelijke hoogte met de Erepenning van de stad en kan worden toegekend aan een niet-inwoner. Het stamt uit 1995 toen de in Haarlem geboren schrijver Harry Mulisch deze onder scheiding kreeg ter gelegenheid van de viering van het 750-jarig bestaan van Haarlem als stad. Het was bedoeld als een eerbetoon aan de schrijver die dertig jaar in de stad woonde en waarvan sommige boeken -zeker De Aanslag- voor een belangrijk deel ook in Haarlem spelen. Maar tegelij kertijd wilde men graag dat het feest en de stad landelijke belangstelling zou krijgen. We zien hier een voorbeeld van een onderscheiding die niet alleen in het belang is van de onderscheidene maar ook van diegene die onderscheidt. Aanvankelijk had men een soort erepoorterschap in het hoofd, maar in overleg met Mulisch werd gekozen voor de ook in andere steden be kende aanduiding Ereburger. Dat gaf de waarde er van beter weer. Harry Mulisch werkte er graag aan mee en was trots op zijn Ereburgerschap van Haarlem. Op zijn rouwbericht in 2010 werd het ook genoemd. Bij de feestelijke uitreiking op 17 maart 1995 in een met veel schrijvers en anderen gevulde Gravenzaal van het stadhuis kreeg hij een oorkonde, die later thuis bij hem aan de muur hing. Over de totstandkoming van deze onderscheiding heb ik een bijdrage geschreven in een Vriendenboek voor Nop Maas.8' Het in het leven roepen van het Ereburgerschap had alles te maken met de genoemde festiviteiten. Daarna is besloten het Ereburgerschap als onderscheiding te handhaven en het te zien als een zeer spaarzaam te gebruiken eerbewijs voor een niet-ingezetene, die zich tenminste op lan delijk niveau heeft onderscheiden en een band/betekenis met/voor Haar lem heeft. De toekenning geschiedt door de gemeenteraad. Sinds het overlijden van Harry Mulisch in 2010 kent Haarlem geen Ere burger meer. jaap pop 133

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 135