Penning van Verdienste In 1987 kreeg P.J. Lehman, die geen ambtenaar was, bij besluit van het college van B en W, de ambtelijke penning voor zijn werk in de wijkraad Heiliglanden/de Kamp. De ambtelijke penning werd dus op dat moment tevens als algemeen gemeentelijk eerbewijs gebruikt. Enige tijd later, op 16 mei 1989, besloot het college van B en W ook formeel dat de jubileum penning in bijzondere gevallen aan andere personen dan aan ambtenaren toegekend kon worden. De bestaande praktijk werd hiermee officieel be vestigd. In zo'n geval werd de ambtelijke penning Gemeentelijke penning en later Penning van Verdienste genoemd. Ook over deze penning bestaat geen verordening of reglement waarin nadere regels zijn opgenomen. Maar het is duidelijk dat het moet gaan om bijzondere verdiensten voor de stad of de stedelijke gemeenschap. Ook is een lange reeks van jaren een criterium. Bij vrijwilligerswerk wordt in het algemeen een termijn van 20 jaar aangehouden, bij bijzondere beroepsmatige activiteiten een periode van 25 jaar. Het eerbewijs aan ingezetenen en soms aan niet Haarlemmers is dus vanaf 1985 toegekend. De eerste vier keer met het Grootzegel, daarna van af 1987 met de ambtelijke jubileumpenning die vanaf 1989 als Gemeente lijke penning of Penning van Verdienste voor niet ambtenaren werd aan geduid. De Penning van Verdienste is thans 147 keer uitgereikt. Tweemaal is de penning aan een organisatie toegekend. In 2002 aan Toneelgroep Het Volk, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dit succesrijke profes sionele toneelgezelschap. En in 2005 kreeg de Vereniging Zang en Vriend schap de penning vanwege haar 175-jarig bestaan. Tweemaal is de Penning van Verdienste postuum uitgereikt. Apothe ker/componist Hans Asselbergs kreeg de penning samen met zijn echtge note, kunstenares Michèle Baudet. Zij hadden samen de Haarlemse opna mestudio Grasland opgericht. Michèle Baudet nam de penning in oktober 2007 mede voor haar kort daarvoor overleden echtgenoot in ontvangst. Oud-wethouder Chris van Velzen werd de Penning van Verdienste na zijn overlijden in 2010 toegekend tijdens een herdenkingsbijeenkomst in de raadszaal. Uit bijlage 11 blijkt de gevarieerdheid aan verdiensten waarvoor de penning wordt toegekend. We zien voorzitters en bestuursleden van sportverenigingen, bestuursleden van wijkraden, dirigenten, directeu- JAAP POP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 141