Standbeelden Naast de hier genoemde eerbewijzen bestaat er nog een manier om een inwoner te eren die van heel andere aard is, namelijk met het plaatsen van een standbeeld ter ere van betrokkene. Dit soort beelden van vorste lijke personen, staatslieden, kunstenaars en militairen zijn in de zuide lijke steden van Europa meer te vinden dan in het sobere Nederland. Toch kwam deze gewoonte ook hier langzaam op gang. Maar het niveau van bijvoorbeeld Italiaanse steden is hier nooit gehaald. Een van de eersten die in Haarlem met een standbeeld werd geëerd was Laurens Jansz. Coster, de man waarvan wij vinden dat hij de boekdruk kunst in Haarlem heeft uitgevonden. Het beeld, gemaakt door Gerrit van Heerstal, is in 1722 op de Grote Markt geplaatst en is nu te vinden in de tuin van het Prinsenhof achter het stadhuis. Maar hij staat ook meer dan levensgroot op de Grote Markt. Dit door Louis Royer gemaakte beeld werd in 1856 geplaatst en is het meest opvallende standbeeld in Haarlem. Andere voorbeelden van beelden of borstbeelden ter ere van bekende Haarlemmers zijn Frans Hals in het Florapark (1900 - door H.A. Scholtz), Prof.dr. H.A. Lorentz op het Lorentzplein (1929 - door Arend Odé), H.F. Boot bij de Omvalspoort (1964 - door Mari Andriessen), Godfried Bomans in de stadstuin aan de Morinnensteeg (1979 - door Wim Jonker), Hannie Schaft in het Kenaupark (1982 - door Truus Menger-Overstegen), Wigbolt Ripperda in het Ripperdapark (1984 - door Jolanda Prinsen), Dirck Vol- kertsz. Coornhert bij het gelijknamige lyceum (1989 - door Jan van Bors- sum Buisman), het beeld voor Lennaert Nijgh op de Oude Groenmarkt (2006 - door Marinus Boezem) en Louis Ferron bij de bibliotheek (2007 - door Bart Holt). Diversen Soms wordt er een andere vorm gevonden voor een eerbewijs, zoals in 1969. Chauffeur F. van der Galiën verplaatste op 14 maart van dat jaar met gevaar voor eigen leven zijn tankauto die voor een brandend benzine station aan de Amsterdamse Vaart stond. Daarmee voorkwam hij dat de tankwagen als een bom zou exploderen. Uit dankbaarheid kreeg hij van burgemeester mr. O.P.F.M. Cremers een horloge met inscriptie. Tot een andere categorie behoren ook de gemeentelijke prijzen voor sportprestaties of bijzondere tentoonstellingen. Daarvoor werden vaak eenvoudigere stadsmedailles of gemeentepenningen gebruikt. De laatste tijd worden die niet meer uitgereikt. JAAP POP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 147