In het genoemde archief van het Nederlandse Muziek Instituut be vindt zich nog een andere interessant document: een brief van Bomans waarin deze op het voorstel van Paap reageert. De brief is gericht aan Jan Mul, en is gedateerd 5 januari 1950. De brief luidt als volgt: 'Beste Jan, Ingesloten een brief van het lid Wouter uit Parijs, die ik je verzoek na lezing door te sturen naar het secretariaat [Harry Prenen], dat inmiddels wel weer bewoond zal zijn. Vriend Molengraft waagt meteen het schier bovenmenselijke en daar zit iets ontroerends in, evenals in de randbemerking van het lid Wouter, dat hier "geen fmantiële consequenties" voor de r.a. aan verbonden zijn. Nee, dje is goed! Alsof Molengraft door deze afbeelding, geheel afgezien hóe het geschilderij uitvalt, niet plotseling boven Jan zou zijn! Maar nu Wouters naiviteit, waardoor blijkt dat hij zijn positie nog niet ten volle beseft, buiten beschouwing gelaten, het idee is goed en behoeft slechts des secretaris' approbatie om tot verwerkelijking te geraken, want ik geloof niet dat de stemmen der corresponderende leden gelijk Wouter of zelfs van een gewoon lid gelijk Mul andere dan adviserende betekenis hebben; doch de secretaris, die het Huishoudelijk Regle ment op zijn duimpje kent en het daar voor een goed deel ook uit gezogen heeft, weet hier ongetwijfeld het fijne van. Ik gelast je dan ook deze missive onverwijld en vergezeld van je waardevolle, schoon geenszins bindende, randbemerkingen naar hem op te sturen. Met Genootschappelijke groeten, Godfried Bomans, president'.7' Frans Hals Museum Er is dus nog wat 'overleg' geweest alvorens Van den Molengraft aan de gang kon. Het uiteindelijke resultaat is in elk geval sprekend geworden: de schilder heeft de heren opvallend goed gelijkend getroffen, ook al ver raadt het groepsportret als geheel wel dat Van den Molengraft toen nog min of meer aan het begin stond van zijn carrière als - uiteindelijk inter nationaal gerespecteerd - portrettist. De schilder herinnerde zich later over de totstandkoming: 'In Parijs ben ik aan dit schilderij begonnen, in Haarlem heb ik er verder aan gewerkt. Eerst werkte ik een dag ergens in een atelier in de buurt van het huis van Bomans. Ik logeerde toen bij hem in de Zonne- laan. Daarna heb ik nog heel wat dagen verder gewerkt in een zaaltje HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 166