nen geen geschiedenisleraar was geworden en hij met zijn vrouw, Gisela Biermann, geen kinderrijk gezin had gesticht, zou hij wellicht nog meer als auteur uit de verf zijn gekomen. Nu bestaat zijn publicitaire nalaten schap in hoofdzaak uit honderden korte en vooral lange recensies van boeken en tentoonstellingen, geschreven voor met name de Volkskrant en de Linie, en uit een zekere hoeveelheid gedichten. Bovendien kon Pre- nen het tekenen niet laten, en maakte hij tal van vaak virtuoze illustraties bij onder meer eigen artikelen, alsook zoals bekend bij werken van Bo- mans. Verder moet hier nog eens benadrukt worden dat Bomans zeer veel te danken heeft gehad aan Prenen, en aan de anderen van de 'Academie', voor zijn ontwikkeling als schrijver en denker. Zijn vrienden stimuleer den hem, leverden ideeën en commentaar, lazen en corrigeerden zijn werk, en vooral Prenen was jarenlang de onmisbare sparring partner. Veel vuldig traden Bomans en Prenen samen op met voordrachten, in heel Nederland. Vroege publicaties van Bomans, met illustraties en soms een tekstbijdrage van Prenen, werden door de eerste ook letterlijk als producten van 'De Rijnlandsche Academie' beschouwd. Voor de Haar lemse geschiedenis is verder van belang, dat deze 'Academie' in zekere zin als voorloper van sociëteit 'Teisterbant' gezien kan worden (alhoewel de twee clubs ook naast elkaar bleven bestaan): we vinden de vier op het groepsportret later terug in de ledenlijsten van 'Teisterbant'. Het is goed dat dit grote schilderij, dat dankzij een restauratiebeurt weer prima toonbaar is geworden, een plek heeft gekregen in de stads bibliotheek van Haarlem - de stad waar 'De Rijnlandsche Academie' nu eenmaal mee verbonden was. Het groepsportret, met al zijn details, is een fraai symbool van een vriendschap die is gebaseerd op liefde voor de letteren en andere kunsten. Het schilderij gaat over cultuur die verbindt. Met dank aanlanBorthwick, Peer van den Molengraft enHïlde Wuijten. Noten Informatie afkomstig van Ian Borthwick, Bibliotheek Haarlem, en Hilde Wuijten, Bureausecretaris Vereniging Toonkunst Nederland en Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Amsterdam. Het initiatief voor de overdracht was afkomstig van Hans Moed, penningmeester van de inmiddels opgeheven Stichting Toonkunst Bibliotheek, die ressorteerde onder de m.b.t. T. van Verre, Bomans was de naam, Bussum 1978, p. 47. HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 168