De verdwijning van Zadkine's Huilende Harlekijn Inleiding In 1956 werd aan de gevel van Grote Houtstraat 36, boven een winkelpui, een bronzen beeld onthuld, in aanwezigheid van de maker, Ossip Zadki- ne. In 1968 kreeg dit pand een nieuwe eigenaar, de winkel werd verbouwd en daarbij verdween het beeld van Zadkine spoorloos. Waar was het gebleven? Door de Historische Werkgroep van de Ver eniging Haerlem is een uitgebreide zoektocht ondernomen, langs nabe staanden van de familie, archieven, musea en overheidsdiensten. Dit is het verslag daarvan. Ossip Zadkine en de Huilende Harlekijn Ossip Zadkine (1890-1967) was een internationaal bekend beeldhouwer, geboren in een geassimileerd joods gezin in Vitebsk in Wit Rusland. Zijn vader, docent klassieke talen in Smolensk, stuurde hem in 1905 naar fa milie in Engeland. Daar volgde hij in 1908 lessen aan de Arts and Crafts School in Londen. Vervolgens vestigde hij zich in Parijs. Hij nam deel aan talloze tentoonstellingen in binnen- en buitenland en maakte naam als schilder en beeldhouwer. Tijdens de Tweede Wereldoorlog verkeerde hij in ballingschap in de Verenigde Staten; in 1946 keerde hij terug naar Parijs. Daar heeft hij honderden studenten opgeleid, waaronder Jan Wol kers (in 1957). Zijn eigen werk was aanvankelijk sterk kubistisch, maar werd steeds meer geïnspireerd door de primitieve kunst. In Nederland heeft hij vooral bekendheid gekregen door het beeld 'De Verwoeste Stad', dat in 1953 in Rotterdam werd onthuld. Op het Amster damse Westeinde staat sinds 1963 een Zadkine: 'La demeure Humaine'; een jaar later werd in Zundert zijn beeld 'Vincent en Theo van Gogh' ge plaatst. Het harlekijn-motief dook al vroeg op in zijn werk, onder andere in 168 DAAN KERKVLIET

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 170