Maar in maart 2010 belde de Belgische kunsthandelaar en Zadkine- kenner Tjerk Wiegersma op. Met hem was al eerder contact gelegd. Hij berichtte dat het beeld in Florida was en te koop stond. Hij was er nog niet geheel zeker van of dit het originele beeld was of een kopie. Dit laatste was niet onmogelijk, aangezien in de loop van het onder zoek duidelijk was geworden dat er ook nog een gipsen beeld gegoten was, waar een mal van gemaakt zou kunnen zijn om illegaal een beeld te gieten. Maar langzamerhand losten de raadsels zich op. Zo bleek Wiegersma, als kunsthandelaar, meer informatie van de Franse gieter te kunnen krij gen. Daaruit werd duidelijk dat er in 1956 maar één beeld gegoten was en dat pas in 1980 een tweede beeld volgde. Dit zou verklaren waarom er in de literatuur die tussen 1956 en 1980 uitgegeven werd naar voren kwam dat er slechts één exemplaar van het beeld zou bestaan. Zorgvuldige be studering van de foto's, van zowel het exemplaar in Les Arques als dat in Florida leidt tot de conclusie dat het in Florida om de '/3 gaat, met andere woorden om het exemplaar dat uit Haarlem afkomstig is. De mededeling dat dit exemplaar in 1968 naar Rotterdam was getransporteerd zou dan kunnen worden verklaard: het werd daar naar de haven gebracht om naar de Verenigde Staten verscheept te worden. Daarmee kwam een eind aan een zoektocht die twee jaar heeft ge duurd. 'Onze' Haarlemse Zadkine, weten we nu, staat in een particuliere tuin in zonnig Florida. Het staat bij een New Yorkse kunstmakelaar, die er een bedrag van 750.000 voor vraagt. Met dank aan de navolgende personen en instellingen voor tips, hulp en informatie: Architectenbureau Maaskant, dhr. J. van der Weerd Architectenburo ir. J.W. van der Weerd, Dordrecht, dhr. ir. J. van der Weerd Aurora Kontakt, Amsterdam, dhr. R. van der Meulen Gemeente Haarlem, dhr. C. Phillippo, Hoge School van Amsterdam, dhr. Goudswaart Instituut Collectie Nederland, Amsterdam, dhr. E. Dommelaar, Joods Historisch Museum, Amsterdam Dhr. H. Kattenburg, Den Haag Dhr. R. Kattenburg, Bergen Dhr. R. Kattenburg, Hulshorst HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 174