buitenruimtes. In de loop der jaren zijn deze steeds meer dichtgeslibt, waardoor de kerk, gezien vanuit de visbanken, geheel aan het zicht was onttrokken. Door deze ruimtes nu weer te openen en tussen de steunbe ren glazen kappen aan te brengen is de hoog opgaande kerk, weer voel baar en zichtbaar aanwezig. Met name ter plaatse van de nieuwe entree van de Bavo en in de winkel geeft dit een bijzondere en nieuwe ruimte lijke kwaliteit. Het laatste travee en de voormalige openbare toiletten zijn nu benut voor een nieuwe publieksentree van de Bavo. Hier is nu een behoorlijke voorziening voor de kaartverkoop gekomen. De ongebruikte ruimten tussen de steunberen van de kerk worden benut en tegelijkertijd zijn daar de noodzakelijke sanitaire voorzieningen Er is een natuurlijke routing door de winkel naar de kerk ontstaan waarbij de voormalige, in het begin van de 17de eeuw dichtgemetselde doorgang weer in ere is hersteld. Vanaf de Grote Markt kan het publiek nu zonder opstapjes de grandioze ruimte van de Bavo betreden. Aan de buitenzijde is er nauwelijks iets veranderd. Alleen is de be staande dubbele deur aan de noordkant wat transparanter geworden, waarbij het oude hek natuurlijk gespaard bleef. Twee smalle deuren daar links van kregen een etalagefunctie. Met een kleine aanpassing van de bo menrij en een subtiel bestratingaccent is de nieuwe entree nu ook beter te vinden. Schotersingel Restauratie geslaagd: nog 250 jaar Regentenkamer Bij drage van Remco Vermeulen Misschien wel een van de best bewaarde schatten van Haarlem, en nog lang niet zo bekend als iconen als de Grote of Sint Bavokerk, het oude stadhuis of het Spaarne is de Regentenkamer van het Pest- en Dolhuys. In 20x0 werd de restauratie van de kamer afgerond, een proces waar de Gemeente Haarlem, Museum het Dolhuys, de Rijksdienst van Cultureel Erfgoed en restauratiebedrijf Rescura bij betrokken waren. In 1756 werd deze Regentenkamer van het toenmalig Pest- en Dolhuys opnieuw ingericht en aangepast naar contemporaine modetrends. De ka mer werd toen gedecoreerd met houten wand en schouwbetimmeringen en in het oog springende schilderingen. Deze wandbespanningen werden door de Haarlemse schilder Jan Augustini vervaardigd. Opvallend is dat de doeken, een over de drie wanden doorlopend landschap, in principe MARTIN BUSKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 195