oom Cees liet dit niet toe. Daarom vestigde Henk zich in 1952 samen met zijn studievriend Wijbrand Buma, als architect in Haarlem. Het architec tenbureau Brakel en Buma groeide uit tot een middelgroot bureau. Henk was een echte verenigingsman. In 1947 werd hij lid van de PvdA en hij is de partij tot zijn dood trouw gebleven. In i960 werd hij lid (en van 1964 tot 1970 commissaris) van de roemruchte sociëteit Teisterbant waar tal van prominente Haarlemmers zoals Bomans en Mulisch figureerden. De leden van dit gezelschap kwamen veelvuldig bij het jonge gezin Brakel over de vloer. Brakel stond bekend als een strateeg, hij was iemand die goed wist hoe belangrijk een persoon kon zijn in een organisatie. Hij begreep dat dege ne die een oordeel zou vellen, eigenlijk de enige was die er toe deed. Hij hechtte veel waarde aan integriteit en rechtvaardigheid. Talent was vol gens hem iets datje kreeg, het was geen prestatie en zeker niet iets om je op voor te laten staan. Hij vond het dan ook vanzelfsprekend dat je je talent moest benutten. Henk Brakel huldigde ethische waarden; belas ting betalen vond hij geen straf. De opbrengst zou namelijk ten goede komen van het collectief, dat het ten algemene nutte zou besteden. Deze duurzame en op solidariteit gebaseerde filosofie had de jonge Henk al van zijn ouders meegekregen en is tot op de huidige generatie, -zijn kinderen en de opvolgers van zijn bedrijf-, overgedragen. Hij had ook moeite met de speculatieve aard van aandelenhandel en beleggen. Hij hechtte niet aan aards bezit en vond dat geld moest rollen. Hij gaf het graag uit aan de goede dingen van het leven Met betrekking tot werkethiek was Henk Brakel weliswaar een Calvinist, maar in zijn vrije tijd was hij een echte Bourgondiër. Zijn interesse in andere culturen kwam tot uitdrukking in o.a. de vele excursies met de Haarlemse Architecten van de BNA-Kring Kennemer- land en de vele buitenlandse reizen die hij met zijn echtgenote Henny maakte. Hij had grote belangstelling voor buitenlandse architectuur en had kasten vol met goed gerubriceerde foto's van gebouwen. Ook tijdens zijn vakanties met het gezin werden gebouwen bekeken. Hij reed bijvoor beeld uren teneinde met zijn gezin op het dak van het Unite d'Habitation van Le Corbusier in Marseille te kunnen staan. Zelfheeft Henk Brakel, -mede door de oorlog-, geen universitaire stu die kunnen volgen. Omdat hij die kans gemist had, vond hij het des te belangrijker dat zijn kinderen gingen studeren. Het was voor hem een vanzelfsprekendheid dat als je kon studeren, dat je het dan ook deed. Henk was dan ook trots op zijn drie universitair geschoolde kinderen. 200 HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 202