1984 deel uit van het bestuur van de Federatie Welstand, een overkoe pelend orgaan van de Welstandinstituten in Nederland. Henk Brakel heeft de nhwc van een bestuurlijke, adviserende stichting omge bouwd tot een meer bedrijfsmatig opererende organisatie. Aan zijn medewerkers gaf Henk Brakel alle ruimte om zich te ont plooien. Daardoor kon op het architectenbureau een klimaat ontstaan waar jonge architecten in relatieve vrijheid aan projecten werkten. Hij vond dat de wereld van architecten groot genoeg was voor iedereen. Veel van deze jonge architecten richtten later (veelal met zijn steun) hun eigen architectenpraktijk in Haarlem op, waaronder de huidige stadsarchitect Max van Aerschot. Het architectenbureau van Brakel en Buma heeft een grote hoeveelheid projecten opgeleverd waarin de naoorlogse ontwikkeling van de Neder landse architectuur is af te lezen. Henk Brakel was daarbij vooral een man van de grote lijnen; die intelligent de structuren van de gebouwen com poneerde. Voor al zijn activiteiten werd hij benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op zondagavond 29 augustus 2010 is Henk Brakel, archi tect hbo, overleden. Pieter Jongens 10 juni 1913-11 januari 2010 Pieter Jongens kwam uit een bakkersfamilie. Zijn vader, Pieter sr., was in 1882 in Naarden als bakkerszoon geboren. Diens oudere broer Cornelis (1877) werd bakker in Velsen. Als jonge bakkersknecht werkte Pieter sr. in Alkmaar, Dor-drecht en Rotterdam, tot hij in 1906 bij zijn broer Jan (1878) ging werken die in 1905 een bakkerszaak in Alkmaar had geopend. Deze zaak ging overigens al in 1907 failliet. Jan vertrok met zijn gezin in 1909 naar Haarlem, waar hij in de Hasebroekstraat 2 een broodbakkerij begon. Pieter sr., inmiddels banketbakker, ging in 1909 in Zandvoort bij de bak kerij van Jan Schipper werken, waar hij nog hetzelfde jaar trouwde met diens zuster Aagje, geboren te Graft in 1879. Het echtpaar Jongens-Schip per verhuisde in november 1909 naar Haarlem waar zij in de Pieter Kies- straat 47, nabij de Garenkokerskade, een in 1893 gebouwde bakkerij met winkel en woning huurden. Hier werd in 1911 de enige dochter Jo geboren en op 10 juni 1913 de enige zoon Pieter. HEIN BRAKEL EN CEES BRANDJES NECROLOGIEËN 203

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 205