In huize Jongens waren altijd geldzorgen, die de jeugd van Pieter niet weinig hebben bedrukt. Pieter sr. miste namelijk elk zakentalent en wist zijn win kel niet tot bloei te brengen. Zijn hart lag elders. Hij schilderde graag en hield van de natuur, maar bouw de ook zelf radio's. Zijn echtgenote verzuchtte eens tegen haar zoon: 'die vader van je had onderwijzer moeten worden'. In de jaren tachtig vertelde Jongens me eens het volgende verhaal. Op de lagere school kon je wekelijks spaarzegels kopen, die je dan in een boekje moest plakken. Was het boekje vol dan werd het saldo op je spaarbankboekje overgeschreven. Toen Pieter een jaar of acht was, bedroeg zijn tegoed zo'n veertig gulden. De situatie thuis was financi eel echter zo nijpend, dat zijn ouders moesten besluiten het geld van de spaarbank te halen. Aan moeders hand ging Pieter naar het Hoofdpost kantoor, toen nog gelegen aan de Zijlstraat 70-74 ter hoogte van de Nieu we Groenmarkt. Het boekje stond op zijn naam en hij moest voor het eerst van zijn leven zijn handtekening zetten. Dat ging maar net want hij kwam nauwelijk boven de balie uit. Het incident maakte diepe indruk op hem en is hem altijd levendig bijgebleven. De steeds weer terugkerende geldproblemen thuis, brachten Jongens er later toe zekerheid na te stre ven door bij de overheid te gaan werken. Pieter ging naar de Openbare Lagere School no. 1 aan de Nassaulaan, nabij de Magdalenastraat. Toen de onderwijzer in de zevende klas vroeg wat Pieter wilde worden, antwoordde deze: 'bouwkundig tekenaar'. Hij ging naar de Ambachtsschool op de Kleverparkweg (nu Verspronckweg), vervolgens naar de mts/hts aan de Meester Cornelisstraat. Medio 1933 haalde hij zijn hts-bouwkunde diploma. Jongens was afgekeurd voor mi litaire dienst en kon dus op zoek gaan naar een baan. Dat was lang niet ge makkelijk want het was crisistijd. Met een rol schoolse bouwtekeningen onder de arm ging hij alle architecten in Haarlem en omgeving langs. Bij C.C. van Beaumont aan de Julianalaan had hij succes. Voor dertig gulden in de maand kon hij beginnen. Een paar maanden later trad Jongens in tij delijke dienst van de Provinciale Waterstaat in Noord-Holland, als (hulp) opzichter, later als opzichter-tekenaar. Hij was onder andere betrokken bij de bouw van woningen bij het Hilversums Kanaal in Nederhorst den Berg en bij de bouw van zusterhuizen op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Het tijdelijk dienstverband mocht maar 204 HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 206