Hij uitte ook de wens om herinnerd te worden als 'vent met inzet voor het monument'. 'Leven is even slechts op aarde zijn en proberen daar wat waard te zijn', zo schreef Jongens eens. 'Even op aarde' is Jongens niet geweest, want hij werd 96 jaar, tot enkele jaren voor zijn overlijden in redelijk goede gezondheid. 'Proberen wat waard te zijn' is wel erg bescheiden gesteld. Jongens is veel waard geweest: voor zijn gezin, familie en vrienden, voor medewerkers en collega's én voor onze stad. Haarlem is aan Piet Jongens, deze gepassioneerde monumentenzorger, veel verplicht. Als aimabel, be scheiden en kwetsbaar mens zal hij door velen worden gemist. Harry Mulisch 29 juli 1927- 30 oktober 2010 'Ik voel mij een Amsterdammer, maar daaronder in diepere zin een Haar lemmer. Dit is mijn geboortestad, hier is alles begonnen, ook mijn schrij verij.' Dat zei Harry Mulisch aan het slot van zijn dankwoord bij de verle ning van het Ereburgerschap van Haarlem aan hem op 17 maart 1995. In de Gravenzaal van het stadhuis waren de vele gasten, waaronder tiental len schrijvers en dichters met Haarlems bloed, er getuige van dat de ge louterde schrijver dit eerbewijs van zijn geboortestad zeer waardeerde. Het Ereburgerschap stond ook vermeld op zijn overlijdensbericht op 30 oktober 2010. Harry Kurt Victor Mulisch werd op 29 juli 1927 in het Westerhoutpark 16 geboren. Zijn vader, Kurt Mulisch, was een Oostenrijkse officier, die later in Nederland bankier werd en trouwde met de Duits-Joodse Alice Schwarts. Zijn moeder was een levendige vrouw, die het in Haarlem niet kon uithouden. Het huwelijk strandde en zij trok naar Amsterdam. Har ry bleef bij zijn vader en huishoudster Frieda in Haarlem. De financiële crisis dwong zijn vader bescheidener te gaan wonen. In 1936 verhuisden zij naar de Voorhoutlaan 12 en twee jaar later naar Spaarnezichtlaan 23 in Heemstede. In 1941 ging het Harry's vader financieel weer beter en be trokken zij Anna van Burenlaan 47 in Haarlem. Harry was toen 14 jaar. Hij zat op het Christelijk Lyceum, maar dat werd geen succes. Omdat hij een overgangsexamen niet haalde moest hij de school na een paar jaar verla ten. Niettemin staat er thans een borstbeeld van de beroemde oud-leer ling in de school. WIM CERUTTI 210 HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 212