is gemaakt vond, gelet op het Haarlemse karakter van de roman, op 27 ja nuari 2011 hier in de schouwburg plaats. De Aanslag staat nog steeds op heel veel literatuurlijsten van scholieren. In Amsterdam groeide hij uit tot de belangrijkste schrijver in zijn pe riode. Hij was erg productief. In vijftig jaar schreef hij meer dan 80 wer ken. Bestsellers waren onder meer: Het stenen bruidsbed (1959), Twee vrouwen (1975), De aanslag (1982) en De ontdekking van de hemel (1992). Dit laatste werk wordt wel zijn magnum opus genoemd. Het is op dit mo ment aan zijn 44ste druk toe, met een totaal oplage van 700.000 exempla ren. Harry Mulisch kreeg ook vele ereblijken, onder andere: de P.C. Hooft- prijs (1979), de Prijs der Nederlandse letteren (1995) en een Eredoctoraat van de Universiteit van Amsterdam (2007). Harry Mulisch was gehuwd met Sjoerdje Woudenberg. Uit dat huwe lijk werden Anna en Frieda geboren. Later leefde hij met Kitty Saai samen en werd hun zoon Menzo geboren. Ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Haarlem als stad werd hij in 1995, zoals vermeld, benoemd tot Ereburger van Haarlem. Natuur lijk kon ik er als burgemeester bij de uitreiking niet omheen dat Harry Mulisch zich een aantal keren minder positief over Haarlem had uitge laten. 'Haarlem is de negerwijk van Amsterdam. Iedereen kijkt er zwart. Men woont niet in Haarlem, men lijdt aan Haarlem.' Dit zei hij in een door de Wereldomroep opgenomen programma. Maar omdat men bang was dat Amerikaanse negers zich gekwetst zouden voelen werd het niet uitgezonden. Zo kwam Haarlem mooi weg. Maar er zijn nog wel an dere passages te vinden waarin Mulisch Haarlem negatief neerzet. Alsof hij voorvoelde dat dit in de stad een discussiepunt kon worden zei hij kort voor de uitreiking in Vrij Nederland: 'Ik heb de vreselijkste dingen over Haarlem gezegd. Maar dat is alle maal vergeven en vergeten'. Daar was ik het niet helemaal mee eens. Het hoefde niet vergeven te worden, want met zijn ironische negatief ge kleurde uitlatingen over de stad paste Harry Mulisch in een inmiddels rij ke literaire traditie op dit punt. Een traditie waar we trots op zijn. Beets, Van Vloten, Van Deyssel en Bomans gingen hem voor. Louis Ferron heeft de lijn voortgezet. Maar al die schrijvers hielden van hun stad. Daar be staat geen twijfel over. En daarom past Harry Mulisch daarbij. Hij was de eerste die de titel Ereburger kreeg en tot op heden is hij de enige. Het stadsbestuur wilde op deze wijze de geboren Haarlem mer eren. Hij was hier mee verguld en hij eindigde zijn dankwoord als 212 HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 214