neeskunde studeren aan de Universiteit van Utrecht, waar hij in 1967 afstudeerde. Hij startte daarna als dierenarts in Amsterdam om in 1969 een gezelschapsdieren praktijk over te nemen in Haarlem, waar hij naast de algemene praktijk in het bijzonder het specia lisme oogheelkunde en verloskunde uitoefen de. Ook had de zorg voor paarden zijn bijzon dere interesse. In 1991 legde hij zijn praktijk neer. Vanaf 1992 zette Hendrik Jan zich intensief in voor het Historisch Museum Haarlem, dat pas korte tijd daarvoor expositieruimte had gevonden op het adres Groot Heiligland 47. Van 1992 tot 1997 was hij voorzitter van het werkbestuur en de drijvende kracht achter het door vrijwilligers ge dreven museum. Hij wist via zijn uitgebreide netwerk financiën bijeen te krijgen voor de inrichting van de expositieruimten, het interactieve programma 'De Tijdreis' en het multimedia programma 'Het Verhaal van Haarlem'. Onder zijn voorzitterschap werd de eigen collectie van het mu seum aanzienlijk uitgebreid. Vanaf het begin werden er twee tot drie thematische wisseltentoon stellingen over een Haarlems historisch onderwerp ingericht. Ook daar voor vond hij de financiën en, evenzeer belangrijk, hij kreeg het voor elkaar een groot aantal vrijwilligers bijeen te brengen en te behouden, voorwaar geen sinecure. In 1997 nam Hendrik Jan een jaar vrij, om in 1998 terug te keren in het bestuur als penningmeester. Daarnaast vervulde hij de functie van direc teur en stuurde de werkgroep techniek aan, die verantwoordelijk is voor de opbouw van de wisseltentoonstellingen. Beide functies vervulde hij tot 2008. Hij was toen al geruime tijd ziek. Vele jaren wist hij zijn ziekte en de steeds terugkerende belastende behandelingen te relativeren, maar hij moest uiteindelijk accepteren, dat de behandelingen waren uitgeput. Tot kort voor zijn overlijden bezocht Hendrik Jan nog iedere maandag ochtend het museum, om zoals hij zei, de wekelijkse kas af te sluiten. Voor zijn grote verdiensten voor het museum werd Hendrik Jan in 2008 benoemd tot erelid van het museum. Behalve zijn interesse voor de geschiedenis van Haarlem en het Histo risch Museum Haarlem in het bijzonder, had Hendrik Jan nog belangstel ling voor een breed scala van andere onderwerpen. HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 216