de stad waar zij geboren was. Daar werd zij later ook opleidingsassistent aan de Centrale Vereniging voor openbare bibliotheken. Van 1975 tot 1986 was zij in Amersfoort respectie velijk hoofd uitlening volwassenen, hoofd opleidingszaken en adjunct-directeur van de bibliotheek. Van Amersfoort ging zij naar Alkmaar, waar zij tot 1991 directeur van de bi bliotheek werd. In dat laatste jaar werd zij be noemd tot directeur van de Stadsbibliotheek in Haarlem. Als directeur van de Stadsbibliotheek Haarlem speelde ze een belangrijke rol in de openbare-bibliotheekwereld, met vele func ties in lokale, regionale, landelijke en internationale organen en com missies; zo was zij onder meer zes jaar lang Kroonlid van de Raad van Cultuur. Ariette's expertise en toewijding aan de ontwikkeling van de bibliotheek en aan samenwerking zijn van groot belang geweest voor de bibliotheekbranche. Bij haar aantreden als directeur van de Stadsbibliotheek Haarlem, trof zij een wat antieke, logge organisatie aan, die dringend aan vernieuwing toe was. Ariette heeft de bibliotheek in de jaren daarna tot grote bloei ge bracht en zowel in Haarlem als landelijk op de kaart gezet. Zij zorgde voor grote structuurveranderingen. Bij de presentatie van haar plannen begon zij met een citaat van Cees Buddingh: 'Het is met een nieuw idee net als met nieuwe schoenen. Je hebt er in het begin meer last dan gemak van'. Haar betoog eindigde echter met: 'Mijn motto nu: het is met nieuwe ideeën als met nieuw schoenen: ze lopen wel in'. Zij had al tijd begrip voor problemen en weerstand bij veranderingen, maar ze ging met een positieve blik naar de toekomst aan de slag. Als mens, collega en directeur was Ariette warm, hartelijk, betrokken en enthousiast; iemand die bewondering en respect opriep. In haar vele speeches, die zij bij allerlei gelegenheden hield, kon zij schilderen met woorden en heel treffend mensen en situaties beschrijven. Haar speeches werden altijd zeer zorgvuldig voorbereid. Zij verenigde schijnbaar tegenstrijdige eigenschappen in zich en wist daardoor bruggen te slaan en verbindingen te leggen. Zo was zij bestuur der pur sang, maar tegelijkertijd visionair en heel praktisch. Zij wist goed evenwicht aan te brengen tussen de afstand die je als directeur soms no- 2l6 HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 218