torische elementen zijn waarde te verliezen. Vastleggen van dergelijke cultuurhistorische waarden in bestemmingsplannen geeft meer zicht op bescherming. In verscheidene Haarlemse bestemmingsplannen is het beschermd stadsgezicht nog niet opgenomen. Ook stagneert plaat selijk de toepassing van die regels die wél op orde zijn. Bij planbeoorde ling komt het voor dat slechts beperkt wordt getoetst aan de 'Haarlemse Welstands- en Monumentennota'. Mede daarom heropent de werkgroep het (vak)gesprek over (juridische) regels gericht op behoud van het Be schermd Stadsgezicht. Sloopvergunningen Mede door de verminderde vraag naar nieuwbouw is er nog geen sloop vergunning aangevraagd voor de reconstructie van het Scheepsmakers kwartier. Dit bood de gelegenheid tot actie voor mogelijk behoud van de vrij unieke 'vierkante' schoorsteen van cavex als industrieel monument. Daarnaast zetten werkgroepleden zich - in het verlengde van de acties van de werkgroep in 2009 - in voor de bescherming van het interieur van Cinema Palace, nu dit naar het oordeel van de werkgroep onvoldoende was getoetst als 'gemeentelijk monument'. Kwaliteit van de publieke ruimte De werkgroep streeft naar gelijke aandacht voor de gebouwde èn de onge bouwde cultuurhistorische omgeving. Immers, men neemt unieke his torische gebouwen waar via de omringende ruimte. In dat kader was de werkgroep betrokken bij het herinrichtingsplan Philip Franckplein, dat begrensd wordt door het oudste hofje van Nederland en de Philharmonie. Naast deze concrete inzet voor een stukje publieke ruimte in de binnen stad bleef binnen de werkgroep aandacht bestaan voor andere zaken, zo als het terrassenbeleid. De kwaliteit van de publieke ruimte vormde ook een aandachtspunt in de gedachtewisseling met stadsbouwmeester Max van Aerschot. De pu blieke ruimte staat ook centraal bij het onderzoek van de werkgroep over de Haarlemse 'Wederopbouw-periode'. Excursie De werkgroep richtte haar jaarlijkse studie-excursie op de typerende 'We deropbouw-periode in Haarlem-Noord en op de 'historiserende steden bouw' te Heemskerk, een uitdagend en zorgvuldig uitgevoerd voorbeeld van het zogenoemde 'New Urbanism' door o.a. de architect Rob Krier. 254 HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 256