Fadrique aan de aanval op de stad direct uit te voeren nu er nog munitie was. Als men bleef wachten op de komst van de voorraden uit Utrecht en de bestorming werd uitgesteld, dan zouden de belegerden de tijd krijgen hun bressen te repare ren. 6 januari Vandaag is de compagnie lichte ruiterij van don Antonio de Toledo ons legerkamp binnengekomen, en ook de compagnieën van Juan Pacheco en Aurelio Palermo.En men zegt ook dat er nog 400 herreruelos20' zullen ko men en ettelijke compagnieën Walen. Vandaag hebben de vijanden met sleden 60 zakken graan de stad inge bracht, vlak langs onze loopgraven heen. Er is ook een spion de stad ingekomen; omdat ze daar dachten dat hij een vriend was, kregen ze hem pas in de gaten toen hij de gracht opsprong. Men zegt hier in het kamp dat de hertog van Alva zal komen en dat is een verdomd goed idee want we hebben die patiënt hier echt nodig, dat stinkende lijk, die ouwe ijzervreter. Beide partijen beschikten over spionnen en informanten. Don Fadrique had zelfs in Haarlem een soort vaste agent, 'een spion die mij altijd de waarheid ver telt'. Juan de Albórnoz, Alva's secretaris, schrijft dat 'die vent van Medina (-) twee spionnen in het kamp' (dit is in het legerkamp bij Haarlem) blijkt te heb- Portret van de hertog van Alva, anonieme schilder, circa 1574. Op dit schilderij gemaakt na zijn terugkeer naar Spanje ziet Alva er geheel 'gastado' (uitgeput) uit. (Coll. Palacio de Liria, Madrid). BARBARA KOOIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 27