Het dagverhaal loopt van 8 december 1572 tot 16 februari 1573. CODOIN 75:96. Afschrift van de brief die don Fadrique de Toledo schreef aan de hertog van Alva vanaf de dijk bij Spaarndam, op 11 december 1572. Een afschrift van deze Nederlandse brief is in de dagverhalen van Cornelis Bartholomeeszen, Een cleyne corte memory off History beschrivinge van het beleg van Haerlem en Nicolaes van Rooswijk, Cort en waerachtigh verhael van alle gheschiedenissen, handelinge, aenslage (-) in en voor der stadt Haerlem in Hollandt gheschiet opgenomen. Waarschijnlijk is deze brief op weg naar zijn bestemming onderschept en in Haarlem terechtgekomen. De weg die over dijk tussen Amsterdam en Haarlem liep, de Spaarndammer- dijk, destijds Hogendijk, was zeer slecht als gevolg van het winterweer. Daarbij lagen de opstandelingen voortdurend op de loer om de transporten naar het Spaanse legerkamp te blokkeren. 'Een quaden dijk' is in deze context dus een vrijwel onbegaanbare en gevaarlijke dijkweg. Julian Romero de Ibarrola (1518-1577) kwam als 16-jarige jongen van eenvoudige komaf als mochilero (ranseldrager) bij het Tercio van Vlaanderen. Hij vocht in verschillende Europese landen, onder andere voor de Engelsen tegen de Schotten. In 1572 benoemde de hertog van Alva hem tot maestre de campo (veldmaarschalk) van het tercio van Sicilië. In 1572 voert Romero zijn tercio naar Vlaanderen. Romero was een soldado plebeyo die het evenwel tot maestre de campo wist te brengen; dit was uitzonderlijk aangezien de meeste bevelhebbers uit adellijke families stamden. Julian Romero werd zowel door zijn meerderen als door zijn soldaten zeer gewaardeerd. Ook de prins van Oranje, die hem persoonlijk kende, stond niet onwelwillend tegenover hem. In de loop van zijn militaire carrière is Romero een oog, een arm en een been kwijtgeraakt. Don Rodrigo de Toledo y Valcarcel (ca. 1540-1593) was van 1571 tot 1574 maestre de campo van het tercio van Napels. Rodrigo was een neef (oomzegger) van de hertog van Alva (binnen het Spaanse bestuur en de legerleiding kwamen veel familierelaties voor). Rodrigo de Toledo is op 31 januari 1573 tijdens de tweede bestorming van Haarlem zwaar gewond geraakt. Dit staat in codoin 75:180. Er zijn meerdere bronnen die de Tachtigjarige Oorlog beschrijven vanuit het Spaanse standpunt. Genoemd moeten worden Johan Brouwer, Kronieken van Spaansche soldaten uit het Begin van den Tachtigjarigen Oorlog, Zuthpen 1933, en Yolanda Rodriquez Pérez, De Tachtigjarige Oorlog in Spaanse ogen, Nijmegen 2003. De brieven van de Spaanse kapitein uit dit artikel onthullen echter wat er door de mensen in het legerkamp werkelijk werd gemeend, gedacht en gevoeld over de Haarlemse situatie. HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 32