dat hij zeer waarschijnlijk degene is die uit brieven, ontvangen uit het kamp bij Haarlem, paragrafen heeft geselecteerd om daarmee brieventeksten samen te stellen. Het is aannemelijk dat hij de brieventeksten van onze kapitein heeft vervaardigd, maar zeker is dit uiteraard niet. De brieven staan in gewone letter, de uitleg in cursief. Waar in de tekst puntjes staan zijn de woorden en passages in de oorspronkelijke bron weggevallen of onleesbaar. In de Spaanse brontekst staat als noot in de kantlijn vermeld: 'Er staan hier een paar cijfercodes uit de betreffende periode die niet vertaalbaar zijn'. In de tekst heeft vertaalster de datum '29 december' toegevoegd ten behoeve van de leesbaarheid. In de tekst wordt een aantal personen genoemd. Van een aantal zijn geen of zeer weinig verdere gegevens bekend; van anderen zijn de gegevens reeds in een andere noot vermeld. Francisco de Valdés (1511-1580), sergeant majoor van het tercio van Lombardije en een ervaren officier. Hij was van 1573-1574 maestre de campo general van de provincie Holland. Valdés huwde rond 1576 de Leidse jongedame Magdalena Moons (1541-1613). Lucas de Espila (of de Spila), kapitein, aanvoerder van de piekeniers sneuvelt op 20 december 1572 bij de eerste grote bestorming van Haarlem. Wigbolt Ripperda (ca. 1535-1573) werd door Willem van Oranje benoemd tot gouveneur van Haarlem. Hij leidde het verzet van Haarlem tegen de belegeraars. Na de overgave van de stad in juli 1573 werd Ripperda terechtgesteld. Kapitein 'Jorge' was kapitein George Schenk, aanvoerder van 200 ruiters. Philips van St. Aldegonde, heer van Noircarmes (ca. 1530-1574) was tijdens het beleg bevelhebber van het Waalse regiment. Van 1573 tot 1574 was hij stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht. Rodrigo Zapata de León, Spaans kapitein verloor op 8 december 1572 bij de gevechten om de schans van Spaarndam zijn linker onderarm. Hij was reeds bekend met het gebied rond Haarlem vanwege een actie in de zomer van 1572; begin december 1572 zond don Fadrique hem naar Spaarndam om de situatie te verkennen Lorenzo Perea, Portugees van geboorte was kapitein van de Spaanse haakbusschutters. Hij sneuvelde tijdens de bestorming van Haarlem op 31 januari 1573, na dapper gevochten te hebben. Jacques de Licques, heer de la Cressonière was bevelhebber van de artillerie in het Spaanse leger. Hij sneuvelde op 28 december 1579 bij het opstellen van de katte, een platform gelegen vóór het ravelijn van de Kruispoort. Alva schrijft HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 34