'Die op de soete mondt van Roosemondt staen bloosen, Die roosen zijn geen roosen; Haar wesen is verhooght; haer verw, haer glans, haer kracht, Tot Maet-sangh is ghebracht. Dies rust haer herders mondt, niet kussend'als te voren: Hem lust'nu lieve lust: Hy kust nu met sijn ooren.' De invloed van de traditioneel archaïsche muziekpraktijk van de schal meispelers vindt in Padbrué's composities zijn neerslag, zeker in de vroe ge, die nog geworteld zijn in de renaissance. Muziekdruk Het drukken, zeker ook dat van muziek, had een hoge vlucht genomen door het vakmanschap van Christoffel Plantijn, die vanaf 1555 een druk kerij in Antwerpen had. Een van de specialisten op wie hij een beroep deed was de Gentenaar Hendrick vanden Keere, een typograaf die zijn kwalitatief hoogwaardige letters en notentypen zelf goot. Er zijn drie notentypen uit de jaren 1570 van de hand van deze meesterdrukker be kend, 'grande, moyenne et petite musicque'. Dit materiaal was in 1583 te recht gekomen in het Leidse filiaal van de drukkerij van Plantijn, wiens schoonzoon Frangois Raphelengius (Frans van Ravelingen) en later klein zonen het bedrijf vanaf 1585 leidden. Toen deze drukkerij in 1619 werd op geheven, werden de matrijzen voor de muziekdruk weer naar Antwerpen gebracht, maar de gegoten notentypen 'Middelbaer Musicq' zijn doorver kocht aan David van Horenbeeck. Deze zal de typen hebben uitgeleend of, wat meer voor de hand ligt, hebben doorverkocht aan de Haarlemmers Adriaen Rooman en Harman Cranepoel, van wie de laatste in 1631 de Kus jes drukte. Ook Broer Jansz. heeft over dit assortiment beschikt blijkens de composities van Padbrué die in zijn bedrijf gedrukt zijn. Na diens dood duiken deze notentypen voor het laatst op in drukwerk van de Am sterdamse drukkerij van Paulus Matthysz. Padbrué en Vondel De jaren dertig brachten Haarlem wel en wee. De trekvaart naar Amster dam werd aangelegd; de speculatieve tulpenhandel tierde welig om ver volgens volledig in elkaar te zakken en velen te ruineren; een pestepide mie doodde naar schatting ruim een kwart van de bevolking. AAGJE PABBRUWE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 53