Door dat alles heen bloeide het rederijkersleven met haar vele tradities. De stad telde maar liefst drie kamers: "De Pelicaen' of de 'oude kamerbe ter bekend onder haar motto 'Trou Moet Blycken', 'De Wijngaertrancken, waarvan veel kunstenaars lid waren, met de leus 'Liefd Boven Al en de door Karei van Mander in 1592 opgerichte Vlaamse kamer 'De Witte An- gieren' ('Het wit Angierken'), die als motto 'In Liefde Getrouw voerde. Het is bekend uit de archieven van 'Trou Moet Blycken' dat Vondel in 1606 vaandeldrager was voor zijn Amsterdamse kamer 'Het Wit Lavendel' tij dens het 'constthoonende juweel' van de Haarlemse kamer, waarbij op de Grote Markt een toneelstuk van Schonaeus werd opgevoerd. Vondel was toen negentien jaar, Padbrué veertien. Hoe de twee met elkaar in contact zijn gekomen is niet bekend. Een eventuele kennismaking heeft kun nen plaatsvinden in de Haarlemse rederijkerskamer Trou moet blycken D K V KT j E. Aen Mr. Onrür Tymtnfs. OGei'.orghelkke Tymc» AL uw toug begint te lijmeu Op het velt, of in het koor Lijmt gby alles aan uw oor Wat in vellen Ichuitc en veeten. N'ac hiegaleu zelfs vctlccrco 1 'unnen roeten zangk om u (..een konijn in dum is fcltuw Harten komen aanp,eftooten. O.' uw goude en zilvrc nooti-n Drilt het Sparen door de iladt Tn den Hont ruifcht loof uoch bl idt Noch peen luchjci in de blaren P tdirisr Ats phy zangk cn fpel wilt paren. Lnlligh Tymcn, noch een reis. Tjinen, zing den oorloogh peis- 7tup. dat Frederick pa flapen y.ouiler harnas, zonder wapen Zing hem zonder yfren kra.igh Zonder helm in 's Graven Haagh0 Zinc de zwaarden in de fchcden Zing de welvaart iu de fteden Zing de fchepen aan de ree Zing het onweer tut dc zee Wilje zingen, ick wil rijmen O genoeghelicke Tymcn Zoo mijn zangk geen waarheit detft, Ghy zult zingen, als gliy derft waar een stuk van Vondel tijdens een van de landjuwelen is opgevoerd. Van een ontmoeting tussen beiden is echter geen bewijs. Het Deuntje, dat Vondel volgens uitgever Sterck vermoedelijk in 1633 aan Mr. Cornells Ty- mensz. Padbrué richtte en hier weergegeven wordt zoals gepubliceerd in de eerste druk uit 1644 van IV. Vondels Verschelde Gedichten, geeft blijk van zijn achting en waardering voor de componist. HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 54