van zijn ontslag als leider van de stadsspeellieden. Hij heeft ongetwijfeld gehoopt indruk te maken met een bundel die geheel anders was dan de toen in zwang zijnde liedboekjes, waarvan er dertien in een dozijn gin gen. Deze waren niet zelden van laag en vulgair allooi. Padbrué daaren tegen had toonaangevende dichters kunnen strikken die Jubal toezon gen! Jubal, de 'eerste vinder der musycke', een primeur van formaat, en Padbrué had die tevoorschijn getoverd. Een gouden vondst! Het stadsbe stuur beloonde hem op 28 december 1643 met het aanzienlijke bedrag van zestig guldens en een zilveren beker met inscriptie. De verblijfplaats van de beker is onbekend, maar de gegraveerde tekst is overgeleverd: 'Ontfangh dit zilv'ren vat Uit Jubals Lof gesprooten; Tot eer' van HeerLems Stat: En uw' vermaerde Nooten.' In de bundel is de kopergravure van Jubal afgebeeld, met daarboven de aan Vondel toegeschreven woorden: 'Hier hebt ghij Jübals lof en outheijt afgebeelt, oock Musicanten veel die door hem sijn geteelt.' De Rembrandteske gravure is bijzonder door de aard van de voorstelling en door de hoge kwaliteit. De signatuur lijkt te zijn 'J. Post'. In gezagheb bende kunsthistorische naslagwerken wordt geen melding gemaakt van een J. Post uit Padbrué's periode. In Haarlem was weliswaar de vermaarde Frans Jansz. Post werkzaam als landschapsschilder en graveur (1612-1680), maar diens signatuur wijkt sterk af van die op de Jubal-gravure. Voorals nog tasten we hierover in het duister. Jubal, de oudtestamen tische uitvinder van de muziek. (Universiteits bibliotheek Amsterdam Bijzondere Collecties). AAGJE PABBRUWE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 67