De jaren vijftig en zestig Huygens en Padbrué We kunnen slechts gissen naar de reden waarom Padbrué in de laatste twintig jaren van zijn leven niet of nauwelijks gecomponeerd schijnt te hebben. In ieder geval is er van enige activiteit op dat gebied geen be wijs bewaard gebleven. De tijden waren veranderd en de gloriejaren van Haarlems economische en culturele bloei waren geteld. Mogelijk was het stadsbestuur hem niet meer zo welgezind. Misschien ook speelde een zekere melancholische inslag hem parten, gemoedstoestand waar naar hij in het voorwoord van 't Lof van Jubal verwijst. Uit het feit even wel dat de diplomaat Constantijn Huygens rond 1660 een compositie van Padbrué ten geschenke heeft aangeboden aan de toenmalige koning van Engeland, Karei 11, blijkt dat de roem van de Haarlemmer onverminderd was. Huygens heeft op 8 september 1660 een gedicht geschreven, getiteld 'Dédication de quelque musique par le compositeur Patbrué au roy de la Grande Bretagne.' Vermoedelijk in datzelfde jaar heeft hij tijdens een ont moeting met Karei 11 deze de genoemde 'musique' ten geschenke gegeven. Naar de compositie zelf kunnen we slechts gissen. Dat de grote Huygens deze muziek heeft uitgekozen is veelzeggend: Padbrué's muziek was naar zijn mening een koning waardig. De tekst van het gedicht luidt: 'Grand Monarque, regoij ce petit tesmoignage De la joije qui regne en tout coeur Hollandois, Pour te veoir en ton port après tant de naufrage, Et du plus oppressé le plus heureux des Roix. Que si ces Coeurs auoyent et la force et l'usage De faire retentir les Rochers et les Bois, Croij, Sire, que le ton de ce nouveau langage Iroit bien au dela de celuij de nos voix.' De vertaling, waarschijnlijk van de hand van Huygens zelf, luidt als volgt: 'het selve Ontfangt dit klein bewijs, Goot Erfheer van drij Croonen, Van Hollands herten vreught, nu 't u, nae soo veel spijt, Nae soo veel schip-breuck siet uw' havenen bewoonen, laer ghij van soo verdruckt soo hoogh verheven zijt. Maer, Heer, gelooft 'er bij, waer hert voor hert gegeven HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 80