van kleine gedigten voor kinderen. Nu nog kennen velen de eerste regels van een van de gedichtjes: 'Jantje zag eens pruimen hangen, o, als eieren zo groot.' De boeken van Borstius en Nahuys maakten langzamerhand plaats voor de Korte katechismus der natuur voor kleine kinderen van Marti net en de Kindergedichtjes van Van Alphen. Voor het eerst is in de stadsarmenscholen het gedachtengoed van de Nederlandse Verlichting zichtbaar, de omslag van traditionele kijk op de christelijke geloofswaarheden naar het streven de mens zedelijk te ver volmaken. De gedachte achter dit streven was dat de toename van kennis tot gevolg zou hebben dat steeds meer mensen een deugdzaam leven gin gen leiden.55' De pas opgerichte afdeling van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen schreef in 1789 bij monde van haar secretaris J. Westerkappel, dat zij bereid was extra prijsboeken ter beschikking te stellen:als extraor dinaire en geheel op zigzelve buitengewoone belooningen van braafheid en naarstigheid.' Wel onder de voorwaarde dat de inspectores ermee ak koord zouden gaan dat een commissie van de afdeling de prijsboeken zelf zou uitreiken en na het houden van een examen.56' Door goed te presteren kregen kinderen uit arme gezinnen boeken in handen die hun ouders nooit hadden kunnen bekostigen. Daardoor kre gen deze kinderen (beperkte) toegang tot de burgerlijke cultuur. Uit de praktijk blijkt dat men tot in de negentiende eeuw is doorgegaan met het uitreiken van prijsboeken. Een belangrijk initiatief om het onderwijs te vernieuwen De extra-ordinaire collecte van 1784 Het probleem van overvolle klassen in de middagschool en de omvang van het verzuim werd in de loop van de jaren alleen maar groter. Het stadsbestuur was er uiteindelijk van overtuigd dat er ingegrepen moest worden. De inspectores wonnen het advies in van de drie schoolmees ters. Twee van hen opteerden voor de aanstelling van een ondermeester die hen in de middagschool bij kon staan. Het zou geen probleem zijn om kandidaten voor deze functie te vinden want onder de catechiseermees ters waren voldoende capabele personen aan te wijzen. De derde school meester had volgens zijn zeggen weinig problemen. Hij had het middag- onderwijs op zijn school zó ingericht dat enkele oudere kinderen hem naar tevredenheid assisteerden bij het lesgeven.57' Het stadsbestuur koos voor deze oplossing omdat het de goedkoopste DICK VAN GIJLSWIJK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2011 | | pagina 101